statystyki

Książki telefoniczne: Zgoda na umieszczenie kontaktu dotyczy wszystkich państw UE

autor: Sławomir Wikariak16.03.2017, 07:50; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:01
telefon, konsument

Unijna dyrektywa 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej przewiduje tworzenie spisów abonentów telefonicznych i jednocześnie udostępnianie zawartych w nich danych wszystkim firmom świadczącym usługę biura numerów.źródło: ShutterStock

Zgoda abonenta telefonicznego na opublikowanie jego danych w książce telefonicznej obejmuje automatycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Unijna dyrektywa 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej przewiduje tworzenie spisów abonentów telefonicznych i jednocześnie udostępnianie zawartych w nich danych wszystkim firmom świadczącym usługę biura numerów. Na jej podstawie belgijska spółka zwróciła się do trzech holenderskich operatorów o udostępnienie jej spisów abonentów. Ci odmówili, uznając, że unijne regulacje nie zobowiązują ich do przekazywania tych danych firmom z innych państw.

Spór trafił do sądu, a ten ostatecznie postanowił zadać pytania prejudycjalne TSUE.

Środowy wyrok TSUE przesądza, że obowiązek przekazywania danych ma charakter transgraniczny. Operator z jednego kraju nie może więc odmówić wyłącznie dlatego, że wniosek składa przedsiębiorca z innego państwa UE. Dyrektywa dotyczy bowiem wszystkich wniosków, bez względu na siedzibę składającej je firmy. Co więcej jest to uzasadnione celem, jakim jest świadczenie usług dobrej jakości użytkownikom końcowym. Inna interpretacja naruszałaby także zasadę, zgodnie z którą udostępnianie danych abonentów musi odbywać się na niedyskryminacyjnych warunkach.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane