UOKiK przykręca śrubę telekomom

autor: Barbara Sowa08.02.2017, 07:41; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:08
konsument, telekomunikacja, telefon

W toku są kolejne sprawy. UOKiK bada m.in. problem z udostępnianiem klientom nagrań rozmów na infolinii oraz reklam ofert prepaid namawiających do rejestracji kart SIM.źródło: ShutterStock

 Tylko w grudniu ub.r. urząd nałożył na operatorów kary na kwotę 86 mln zł.

Czarny grudzień – tak komentują przedstawiciele branży końcówkę 2016 r. Nie mówią o biznesie, który przed świętami tradycyjnie idzie dobrze, ale o gradzie kar ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jaki posypał się im na głowę. Decyzje zapadały przed końcem minionego roku, ogłaszano je dopiero w ostatnich dniach.

Chodzi m.in. o wysokie kary dla Orange, a także Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu. Pod koniec ubiegłego roku UOKiK wydał siedem decyzji dotyczących operatorów telekomunikacyjnych, w tym jedną z pierwszych w historii urzędu z maksymalnym wymiarem kary za praktyki godzące w słabszych uczestników rynku.

– Nie ma tygodnia, w którym nie dostalibyśmy z UOKiK jakiegoś pisma. Badane są przeróżne rzeczy, prześwietlana jest niemal każda reklama i oferta – żali się menedżer pracujący w jednym z ukaranych przez urząd telekomów. Wylicza, że od początku stycznia wszczęto ok. 15 nowych postępowań wyjaśniających dotyczących jego firmy.

Przedstawiciele sektora mediów i telekomunikacji twierdzą, że Marek Niechciał, obecny prezes UOKiK, prowadzi surowszą politykę wobec ich branży niż poprzednicy. Nie chodzi tylko o liczbę postępowań, ale i wysokość kar.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • ixi(2017-02-20 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  UOKIK powinien zlikwidować - "układy" pomiędzy Operatorami, firmami windykacyjnymi i Sądami prawdopodobnie w Funduszach sekurytyzacyjnych udziały mają sędziowie (albo komandytowe albo na okaziciela)

  Odpowiedz
 • kijimwoko(2017-02-15 00:58) Zgłoś naruszenie 10

  normalne ...pisimajtki szukaja piniedzy na pincent pus misiewicz, a poniwaz nic nie umija robic to kradna,,, tak mentalnosc!

  Odpowiedz
 • Abonent(2017-02-09 18:13) Zgłoś naruszenie 32

  Dlaczego UOKIK nie daje tych pieniędzy poszkodowanym przez operatorów tylko wkłada do budżetu a co z poszkodowanym klientami straciłi kase . Pieniądze z zasądzonych kar powinny być rozdysponowane na klientów oszukanych przez Plus Play Orange t-mobile.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Robert(2017-02-08 21:46) Zgłoś naruszenie 41

  Bardzo dobrze bo wydzwaniają ciągle mimo iż mówi się że się tego nie życzy

  Odpowiedz
 • Kazik(2017-02-08 11:05) Zgłoś naruszenie 12

  Dlaczego UOKiK nie zajmie się ogólnopolską akcją zorganizowanych grup przestępczych działających pod przykrywką Urzędów Miast i kradnących prywatne garaże wybudowane na gruncie miejskim. Urzędy Miast nie przestrzegają polskiego prawa i w sposób urągający przyzwoitości i praworządności ZAGRABIAJĄ PRYWATNE GARAŻE - KTO ZATRZYMA URZĘDNICZYCH ZŁODZIEII?????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane