statystyki

Decyzja UOKiK ws. T-Mobile przełomowa: Operatorzy już nie wcisną klientom niepotrzebnych usług

autor: Patryk Słowik10.01.2017, 08:01; Aktualizacja: 10.01.2017, 08:05
konsument, telekomunikacja, telefon

UOKiK poinformował w zeszłym tygodniu, że zdecydował się nałożyć wysoką karę na czołowego polskiego operatora z powodu stosowania przez niego praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.źródło: ShutterStock

Kara w wysokości 15 mln zł nałożona przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na T-Mobile Polska pokazuje jedno: interpretacja obowiązujących od 25 grudnia 2014 r. przepisów ustawy o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz. 827 ze zm.) ze strony urzędników będzie niebywale rygorystyczna. A to oznacza, że przedsiębiorcy mają powody do obaw, zaś klienci rzadziej będą czuli się naciągani.

Przypomnijmy w czym rzecz. Otóż UOKiK poinformował w zeszłym tygodniu, że zdecydował się nałożyć wysoką karę na czołowego polskiego operatora z powodu stosowania przez niego praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Przedsiębiorcy zarzucono, że pobierał od konsumentów dodatkowe płatności w związku ze świadczeniem usług „Granie na czekanie”, „Szafa Gra” i „Prenumerata” bez uzyskania wyraźnej zgody klientów.

– Przepisy chronią konsumentów przed płatnościami, na które wcześniej nie wyrazili zgody. W odniesieniu do rynku telekomunikacyjnego dotyczy to w szczególności usług, które nie są objęte cykliczną opłatą (np. abonamentową lub pakietową) i łączą się z koniecznością uiszczania dodatkowych płatności. T-Mobile Polska nie zapewniała konsumentom tej ochrony, ponieważ przyjęła, że wyrażeniem zgody było podpisanie ogólnego oświadczenia dotyczącego warunków zawieranej umowy i świadczonych na jej podstawie usług – wskazał prezes UOKiK Marek Niechciał w komunikacie cytowanym na stronie urzędu.

Większość mediów skupiła się na wysokości kary. Decyzja jest jednak przełomowa z innego powodu. Po raz pierwszy bowiem w tak wyraźny sposób został zinterpretowany budzący do tej pory wątpliwości art. 10 ustawy o prawach konsumenta. Stanowi on, że najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy. Eksperci długo zastanawiali się, jak należy ten wymóg interpretować. Niektórzy twierdzili, że wystarczy odpowiednie poinformowanie potencjalnego klienta o warunkach, na jakich świadczone są dodatkowe usługi, wskazanie w jaki sposób może on z nich zrezygnować i uzyskanie podpisu pod ogólnikowo sporządzonym oświadczeniem. Tak robiła właśnie T-Mobile Polska. Z jednej strony informowała klientów o zasadach, w tym dodatkowych płatnościach, w regulaminie. Z drugiej: wskazała w SMS-ie aktywującym dodatkowo płatne usługi, jak można je wyłączyć.

Inni fachowcy przekonywali jednak, że skoro ustawodawca posłużył się pojęciem „wyraźnej zgody”, nie można przyjmować, że jest nią jedynie brak rezygnacji z płatnej usługi, choćby ta rezygnacja była darmowa i prosta.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2017-01-10 18:29) Zgłoś naruszenie 40

    Nagrane rozmowy klienta z operatorem mają być nagrane w całości nie fragmenty wybiórcze, do autoryzacji na piśmie, jak tego klient zażąda w przypadku np.sporu .Niby ogłaszają ,że rozmowa jest nagrywana , ale jak klient zażąda całości nagrania do autoryzacji to twierdzą ,że nie mają i nie chcą dać,czyli domniemać należy unikanie lub krętactwo. Sprawę kierują do e-sądu i stosują pressing ,aby go zmusić do nie słusznych opłat. Przykre są doświadczenia, te całe timobile, aksa itp.omijać szerokim łukiem takie firmy !.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane