Ministerstwo Finansów ponownie alarmuje, że konieczne jest wskazanie źródeł sfinansowania dodatkowych wydatków samorządów na zwiększenie pensji. Tak wynika z uwag wniesionych do projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Przypomnijmy, jego celem jest wdrożenie dyrektywy UE 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Proponowana ustawa wprowadzi nowe zasady ustalania płacy minimalnej, które spowodują wzrost wydatków na pensje pracowników. Ministerstwo Finansów już na samym początku prac nad projektem alarmowało, że konieczne jest wskazanie źródeł sfinansowania dodatkowych wydatków samorządów na zwiększenie wynagrodzeń. Resort wyjaśniał wówczas, że stosownie do przepisu art. 50 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1530 ze zm.) przyjmowane przez Radę Ministrów projekty ustaw oraz akty prawne, których skutkiem finansowym może być zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów, zawierają w uzasadnieniu określenie wysokości tych skutków oraz wskazanie źródeł ich sfinansowania.

MRPiPS odpowiedziało, że zagadnienie wskazane przez MF nie dotyczy wdrożenia dyrektywy i pozostanie do rozstrzygnięcia na kolejnych etapach prac legislacyjnych. Podkreślało, że kwestie pieniędzy na wynagrodzenia, w tym doprecyzowanie potrzeb dysponentów części budżetowych, powinny być przedmiotem ustaleń w trakcie prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2026 i kolejne lata.

„Pracodawcy, w tym również samorządowi, zobowiązani są do zapewnienia minimalnej pensji. Zmiany będą wprowadzane etapowo. Zatem pracodawcy będą mieć odpowiedni czas na dostosowanie do nowych przepisów i zabezpieczenie w swoich budżetach środków na sfinansowanie proponowanej zmiany” – zaznaczał resort rodziny.

Mimo tych wyjaśnień MF podtrzymuje swoje zastrzeżenia do najnowszej wersji projektu.

– Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że kwestie środków na wynagrodzenia, w tym doprecyzowanie potrzeb dysponentów części budżetowych, powinny być przedmiotem ustaleń dopiero w trakcie prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2026 i kolejne lata – podkreślił Paweł Karbownik, wiceminister finansów, w opinii do projektu.©℗