Domy pomocy społecznej będą mogły nawet na dwa lata uzyskać dofinansowanie dla twórców będących ich pensjonariuszami, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury.

Poza DPS-ami o pomoc socjalną będą mogły się ubiegać także zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, w których przebywają emerytowani twórcy i artyści. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potrzeba zmian w przepisach wynika z systematycznego wzrostu kosztów funkcjonowania tych instytucji, w tym kosztów utrzymania pensjonariuszy. Te są tak duże, że niejednokrotnie przekraczają możliwości ich dofinansowania z emerytur pensjonariuszy. Nowe regulacje pozwolą też na utrzymanie odpowiedniego standardu usług świadczonych na rzecz emerytowanych przedstawicieli polskiej kultury.

Pieniądze z Funduszu Promocji Kultury będą uruchomione wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie sama dofinansować pobytu w ośrodku bądź zapewnić pokrycia kosztów opieki. Projekt przewiduje, że z wnioskiem o udzielenie pomocy socjalnej będzie mógł wystąpić zarówno sam twórca, ale również, w jego imieniu, dom pomocy społecznej, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, w którym on przebywa. Wcześniej jednak taka instytucja będzie musiała uzyskać na to pisemną zgodę tej osoby albo jej pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego.

Jak wspomniano, wsparcie udzielone na wniosek takiej instytucji nie będzie mogło być realizowane przez okres dłuższy niż dwa lata. Po tym czasie podanie o udzielenie pomocy socjalnej trzeba będzie złożyć ponownie. Ponadto pieniądze przyznane na wniosek instytucji będą przekazywane raz na trzy miesiące – nawet jeśli wniosek będzie dotyczyć dłuższego okresu. Jeśli jednak osoba, której dotyczył wniosek, zakończy pobyt w DPS lub zakładzie opiekuńczym, to instytucja ta będzie musiała proporcjonalnie zwrócić wypłacone środki. Dotyczy to m.in. śmierci pensjonariusza bądź rezygnacji z dalszego zamieszkiwania w danej instytucji. ©℗