statystyki

Pomoc dla lokalnych strażaków dopuszczalna tylko w szczególnej formie

autor: Karolina Topolska17.06.2015, 09:05; Aktualizacja: 17.06.2015, 09:51
Straż pożarna

Straż pożarnaźródło: ShutterStock

Rada gminy nie przyzna bezpośredniego wsparcia powiatowej jednostce Państwowej Straży Pożarnej w drodze osobnej uchwały. Wolno to zrobić na podstawie odpowiedniego zapisu w uchwale budżetowej.

Regionalna Izba Obrachunkowa rozpatrzyła sprawę uchwały Rady Gminy Brzeźnica z 27 marca 2015 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu (nr IV/15/2015). Izba stwierdziła nieważność powyższej uchwały w całości z uwagi na jej sprzeczność z art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz z art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).

Na mocy zakwestionowanej uchwały organ stanowiący gminy Brzeźnica przyznał komendzie powiatowej PSP wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. zł z budżetu samorządowego na 2015 r. na zakup stanowiska do badań dynamicznych powietrznych aparatów oddechowych i masek oraz kompletów narzędzi nieiskrzących. RIO stwierdziła jednak, że żaden przepis prawa nie pozwalał gminie na podjęcie takiej uchwały. Izba zaznaczyła, że zgodnie z konstytucyjną zasadą praworządności w sferze finansów publicznych dopuszczalne jest tylko to, na co wyraźnie pozwalają przepisy. Organ samorządowy musi też zawsze wskazać podstawę prawną, wynikającą z ustawy, która upoważnia go do wydania danego aktu i określa granice jego kompetencji. RIO uznała, że żaden przepis powołany w podstawie prawnej gminnej uchwały nie uzasadniał jej wydania.

W podstawie tej wskazano przepisy ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 ze zm.) oraz rozporządzenia MSWiA w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2011 r. nr 159, poz. 952).

Błędne założenia


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane