Województwo warmińsko-mazurskie od niedawna może się poszczycić kolejną inteligentną specjalizacją. Do ekonomii wody, przemysłu drzewno-meblarskiego i żywności wysokiej jakości dołączyło zdrowe życie. Nowy strategiczny kierunek rozwoju ma bazować m.in. na potencjale uzdrowiskowym regionu.

Może się wydawać, że zdrowe życie w Krainie Tysiąca Jezior to oczywistość – z dala od zgiełku dużych miast, w otoczeniu wyjątkowej przyrody, dające satysfakcję dzięki możliwości prowadzenia zyskownego biznesu, a zarazem realizacji idei work-life balance. To, co w wymiarze indywidualnym sprawdzało się tutaj od dawna, teraz ma szansę stać się kołem zamachowym lokalnej gospodarki i nakreślić korzystne perspektywy na przyszłość.

Czwarta inteligentna specjalizacja, przyjęta pod koniec 2022 roku, idealnie wpisuje się w specyfikę Warmii i Mazur. Podobnie jak poprzednie bazuje na potencjale nieskażonego środowiska, ponadto ma mocny fundament w postaci działających już podmiotów gospodarczych z sektora związanego z usługami medycznymi i okołomedycznymi.

W ramach wyznaczonego kierunku rozwoju regionu można wyodrębnić takie ścieżki jak telemedycyna, biotechnologia, produkcja farmaceutyków czy sprzętu medycznego, a przede wszystkim wzmocnienie funkcji uzdrowiskowej województwa. Już w 2019 roku zawiązało się Stowarzyszenie Uzdrowisk Warmii i Mazur, do którego należą gminy Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Frombork i Miłomłyn. Pierwsza z nich mastatus uzdrowiska od ponad dwóch dekad, co zawdzięcza zasobom naturalnym i walorom przyrodniczym, rozbudowanej infrastrukturze i bogatej ofercie usług. Pozostałe cztery – obecnie obszary ochrony uzdrowiskowej – uzyskają go, gdy powstaną w nich zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Niedawno w ślady tych pięciu miejscowości poszło Olecko.

Nowa inteligentna specjalizacja Warmii i Mazur trafnie odpowiada na współczesne potrzeby konsumentów – związane ze starzeniem się społeczeństwa, ale także zdrowym stylem życia osób w każdym wieku – i jednocześnie przedsiębiorców. Stanowi dopełnienie funkcjonujących sektorów, choćby poprzez możliwość wykorzystania obszernej bazy noclegowej poza wysokim sezonem. Jej powołanie przełoży się na nowe miejsca pracy i rozwój firm. Poszerzenie spektrum branż, które mogą liczyć na szczególne wsparcie lokalnych władz, może być mocnym impulsem dla biznesu – nie tylko pozwoli rozkwitnąć tutejszym przedsiębiorstwom, ale także przyciągnie do Krainy Tysiąca Jezior nowych inwestorów.

________________________________________________

Więcej informacji o potencjale biznesowym Warmii i Mazur znajdziesz w nowym serwisie invest.warmia.mazury.pl. To kompleksowe źródło wiedzy dla wszystkich przedsiębiorców. Strona zawiera szeroką bazę ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółową dokumentacją dostępnych nieruchomości. Pomocnym narzędziem jest także Przewodnik inwestora, który w przystępny sposób wyjaśnia cały proces inwestycyjny – od poszukiwania lokalizacji, aż do finalizacji przedsięwzięcia.

________________________________________________

ikona lupy />
fot. materiały prasowe