Do 31 stycznia wojewodowie czekają na sprawozdania za drugie półrocze 2014 r. od gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich, dotyczące m.in. asystentów rodzin, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych.
Wzory tabel, które samorządy muszą wypełnić, znajdują się w załącznikach do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (Dz.U. z 2012 r. poz. 1371). Resort pracy w wyjaśnieniach przygotowanych dla samorządów z woj. lubuskiego wskazuje, jak je prawidłowo wypełnić.
W tabeli A z załącznika nr 2 wydatki na świadczenia dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej wykazuje powiat, z którego pochodzi małoletni. Dotyczy to też wydatków poniesionych w ramach porozumień z innymi samorządami na umieszczenie dzieci na ich terenie.
Ponadto tylko powiat, z którego pochodzi wychowanek, wypełnia rubryki dotyczące zwrotu przez gminę kosztów jego utrzymania (10 proc. w pierwszym roku, 30 proc. w drugim, a 50 proc. w trzecim i kolejnym roku pobytu małoletniego). Takie same zasady dotyczą wykazywania wydatków i zwrotów na świadczenia dla podopiecznych instytucjonalnej pieczy zastępczej w tabeli C.
Natomiast w tabeli G, w której wpisywana jest liczba dzieci umieszczonych we wszystkich formach pieczy, powinni znaleźć się wszyscy małoletni znajdujący się na terenie danego powiatu bez względu na to, czy pochodzą z niego czy nie.
Z kolei gminy przy sporządzeniu sprawozdania dotyczącego asystentów rodziny muszą pamiętać o wykazaniu budżetowej dotacji do ich wynagrodzeń, z uwzględnieniem refinansowania wydatków za I półrocze 2014 r.