Związek Miast Polskich (ZMP) apeluje do rządu o opracowanie uniwersalnej ustawy o uchodźcach. Będzie szansa na rozmowę na ten temat w trakcie okrągłego stołu już w maju.

Obecnie kwestie związane z napływem uciekinierów wojennych reguluje ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.). Już kilkakrotnie jej przepisy były nowelizowane, obecnie trwają prace nad kolejnymi zmianami – wydłużeniem terminu wypłaty 40 zł za zakwaterowanie i wyżywienie. Rząd informuje, że wypracowywane są następne projekty nowelizacji specustawy, które uregulują m.in. kwestie organizacji systemu edukacji w bieżącym i przyszłym roku szkolnym, oceniania ukraińskich dzieci i młodzieży, tworzenia klubów dziecięcych przez ukraińskie mamy.
W ocenie ZMP rząd powinien nie tylko skupić się na doraźnym rozwiązywaniu bieżących problemów, lecz także opracować, na bazie tej regulacji, uniwersalną ustawę o uchodźcach jako szersze i docelowe rozwiązanie. Samorządowcy argumentują, że w Polsce przebywają przecież i inni uchodźcy, np. z Białorusi czy Afganistanu, którzy też potrzebują wsparcia.
Szansa na rozmowę na ten temat pojawi się 9 maja. Jak informowaliśmy (w DGP nr 72/2022, w tekście „Wykuwa się system pomocy dla Ukraińców”) we Wrocławiu ma zostać zorganizowany okrągły stół w sprawie uchodźców, a udział w nim wezmą m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, pracodawcy, politycy z Ukrainy oraz Unii Europejskiej. Celem spotkania będzie właśnie wypracowanie systemowych i długofalowych rozwiązań dotyczących pomocy uchodźcom.
– Potrzebna jest nowa organizacja państwa polskiego oraz odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać polska polityka migracyjna. Siądźmy razem do stołu, najlepiej okrągłego, i porozmawiajmy o tym, jak te sprawy mają w przyszłości w Polsce wyglądać – zaproponował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. W jego ocenie potrzebne są konkretne rozwiązania i uregulowania prawne, by pomagać efektywnie w wielu zakresach: budżetu, edukacji, rynku pracy, zdrowia, rynku mieszkaniowego i pomocy społecznej.
Samorządowcy zwracają uwagę, że od kilku lat rząd nie uchwalił polityki migracyjnej Polski. Dokument taki został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (na lata 2021–2022), ale ostatecznie Rada Ministrów go nie przyjęła. Najpierw powodem odroczenia prac była sytuacja na granicy z Białorusią, później wojna w Ukrainie. Mimo że eksperci mieli do dokumentu wiele uwag, to jednak chwalili to, że rząd wskazał kierunki planowanych działań. Krytykowali natomiast to, że dokument obejmował zaledwie dwa lata. Teraz i tak wymaga aktualizacji. ©℗
3,2 mln obywateli Ukrainy jest w Polsce, w tym:
79 proc. dorośli i młodzież (od 15. r.ż.)
21 proc. dzieci (do 14 r.ż)