Zarządca drogi będzie mógł wejść na teren cudzej nieruchomości objętej decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, by prowadzić prace przygotowawcze również bez zgody właściciela lub użytkownika wieczystego. Wystarczy do tego zezwolenie wejścia wydane przez wojewodę albo starostę i ustalenie zasad przywracania do poprzedniego stanu i odszkodowań za szkody – takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

To efekt prac powołanego przez Radę Ministrów międzyresortowego zespołu ds. przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w RP pod przewodnictwem ministra klimatu i środowiska.
Nowela wprowadzić ma też m.in. zmiany w specustawie drogowej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 176), dotyczące umożliwienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dostępu do wykorzystywania baz danych z ewidencji gruntów i budynków, w tym rejestru cen i wartości nieruchomości. Zniesiony ma zostać obowiązek zawieszania postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w razie śmierci strony. Ponadto uszczegółowione mają zostać wymogi dotyczące odwołania od decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zapowiedziano także usunięcie epizodycznego charakteru ustawy.
Wiele zmian dotyczy też ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2373 ze zm.). Zgodnie z proponowaną nowelizacją na początkowym etapie postępowania konieczne będzie przeprowadzanie analizy zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli został uchwalony. Organ właściwy do wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie miał obowiązek odmowy udzielenia zgody na realizację przedsięwzięcia, jeśli lokalizacja nie będzie się zgadzać z ustaleniami planu przed wystąpieniem do organów współdziałających. ©℗