statystyki

Ustalanie przebiegu dróg publicznych – kręta ścieżka z pułapkami

autor: Mirosław Rymer09.09.2020, 11:28; Aktualizacja: 09.09.2020, 11:35
Budownictwo, plany

Budownictwo, planyźródło: ShutterStock

Wydawać by się mogło, że podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia drogi do jakiejś kategorii dróg publicznych nie powinno nastręczać większych trudności. W praktyce samorządy mają z tym spore problemy. Pokazujemy, jakie są tego przyczyny i jak uniknąć błędów.

Ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 470; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1087, dalej u.o.d.p.) wyróżnia cztery kategorie dróg publicznych – krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, z których może korzystać każdy według ich przeznaczenia. Zaliczenia drogi do odpowiedniej kategorii lub jej zmiany dokonują organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w drodze uchwały, choć w niektórych przypadkach następuje to z mocy prawa [ramka 1 i 2].

Taka jest procedura - ramka 1

• Zaliczenia dróg do odpowiedniej kategorii dokonują organy stanowiące JST w drodze uchwały. W przypadku sejmiku województwa jest ona podejmowana w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw transportu oraz obrony narodowej; w przypadku rady powiatu – z zarządem województwa, po zasięgnięciu opinii włodarzy gmin, na obszarze których przebiega droga, oraz zarządów sąsiednich powiatów, a w miastach na prawach powiatu po zasięgnięciu opinii prezydentów miast. Zaliczenie drogi do dróg gminnych wymaga uchwały rady gminy (miasta) i opinii właściwego powiatu.

• Wydanie opinii powinno nastąpić w terminie wyznaczonym przez organ, który o nią się zwrócił, przy czym nie może być on krótszy niż 21 dni od dnia wystąpienia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane