statystyki

Zamówienia publiczne: Dzięki specustawie można zmienić umowę z wykonawcą

autor: Marcin Nagórek05.07.2020, 13:00; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:15
Co do zasady, ustawodawca zakłada trwałość stosunku obligacyjnego między zamawiającym a wykonawcą, co ma uzasadnienie w art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy o finansach publicznych oraz w art. 354 par. 1 kodeksu cywilnego.

Co do zasady, ustawodawca zakłada trwałość stosunku obligacyjnego między zamawiającym a wykonawcą, co ma uzasadnienie w art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy o finansach publicznych oraz w art. 354 par. 1 kodeksu cywilnego.źródło: ShutterStock

Nasza gmina zawarła na początku marca umowę w sprawie zamówień publicznych, m.in. na wykonanie usług malarskich w pomieszczeniach, gdzie pracują urzędnicy. Trwają prace, lecz konieczna stała się wymiana w kilku pokojach instalacji elektrycznej. Zwiększy to koszt remontu o ok. 25 proc., łącznie zamówienie wyniesie ok. 110 tys. zł. Czy któraś z wersji tarczy antykryzysowej pozwala na takie modyfikacje umowy? Nie warto przecież udzielać odrębnego zamówienia, bo będzie to dwa razy droższe.

Tak, w aktualnych okolicznościach dopuszczalne będzie rozszerzenie zakresu umowy powiązane z adekwatnym zwiększeniem wynagrodzenia wykonawcy robót.

Co do zasady, ustawodawca zakłada trwałość stosunku obligacyjnego między zamawiającym a wykonawcą, co ma uzasadnienie w art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy o finansach publicznych oraz w art. 354 par. 1 kodeksu cywilnego. Z tych norm wynika m.in., że wydatki publiczne powinny być dokonywane w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Ponadto dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane