Polski Fundusz Rozwoju stworzył platformę do kontaktu samorządów i firm technologicznych, których produkty lub usługi ułatwią pracę lokalnym władzom.
„Antykryzysowa Platforma Rozwiązań Technologicznych” to wspólny projekt PFR i Związku Miast Polskich (ZMP). Jego celem jest „wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu i wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych, wspomagających ich funkcjonowanie i realizację zadań w okresie epidemii COVID-19”. – Pandemia zmusza wiele samorządów do przejścia przyspieszonego procesu cyfrowej transformacji – mówi DGP Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR. – Wierzymy, że to narzędzie znacznie skróci czas wdrażania innowacji i poszerzy wiedzę samorządowców i urzędników o dostępnych na rynku narzędziach – dodaje.
– Od lat walczymy np. o to, by móc archiwizować papier w wersji elektronicznej. Cyfryzacja nikomu nie była do niczego potrzeba, upierano się przy archiwach papierowych. A teraz, wskutek pandemii, praktycznie nie da się inaczej niż cyfrowo. Pojawiła się niepowtarzalna szansa na przełamanie oporu pseudobiurokratów – mówi Andrzej Porawski z ZMP. – Chodzi nie tylko o rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, ale np. związane z kwestiami finansowymi, Smart City czy planowaniem inwestycji. Dlatego mamy nadzieję, że dzięki nowej platformie część rozwiązań, zwłaszcza nowych, zostanie z nami już na stałe – dodaje.