statystyki

Czwarta przegrana w sprawie bonu wychowawczego. Nysa dalej próbuje preferować małżeństwa

autor: Michalina Topolewska13.02.2020, 08:26; Aktualizacja: 13.02.2020, 08:27
Jest to czwarte orzeczenie, które dotyczy specjalnego świadczenia, wprowadzonego w 2016 r. dla mieszkańców wychowujących dzieci.

Jest to czwarte orzeczenie, które dotyczy specjalnego świadczenia, wprowadzonego w 2016 r. dla mieszkańców wychowujących dzieci.źródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu po raz kolejny zakwestionował uchwałę radnych Nysy, dającą pierwszeństwo w dostępie do bonu wychowawczego rodzicom, którzy są małżeństwem.

Jest to czwarte orzeczenie, które dotyczy specjalnego świadczenia, wprowadzonego w 2016 r. dla mieszkańców wychowujących dzieci. Finansowany z budżetu miasta bon opiewa na 500 zł miesięcznie i przysługuje na każdego drugiego oraz kolejnego potomka w wieku 1–6 lat. Jednocześnie uzyskanie bonu jest uzależnione od spełnienia określonych warunków, które są wymienione w uchwale radnych. Jeden z nich przewiduje, że pierwszeństwo w uzyskaniu bonu – w ramach pieniędzy przeznaczonych na ten cel – mają rodzice pracujący i pozostający w związku małżeńskim.

Właśnie kryterium odnoszące się do stanu cywilnego opiekunów od samego początku budziło kontrowersje i powodowało, że kolejne uchwały przyjmowane przez radę miasta w sprawie bonu były zaskarżane do WSA. Podstawowy zarzut, wobec tego warunku sprowadzał się do tego, że stosowanie preferencji dla małżeństw narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania, bo dyskryminuje dzieci wychowywane przez samotnych rodziców oraz osoby żyjące w związku nieformalnym. Sąd za każdym razem orzekał, że jest on zasadny i stwierdzał nieważność uchwały w całości. Takie wyroki zapadły w lutym 2018 r. oraz styczniu i czerwcu 2019 r. (sygn. akt II SA/Op 67/17, 233/18, 167/19). Taki sam los spotkał też ostatnią uchwałę podjętą przez radnych we wrześniu ubiegłego roku. Do sądu zaskarżył ją wojewoda opolski, a WSA w wyroku z 11 stycznia 2020 r. po raz czwarty wydał orzeczenie wskazujące na nieprawidłowe postępowanie rady.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane