statystyki

CUS, czyli projekt ustawy, który ma umożliwić gminom tworzenie centrum usług społecznych

autor: Michalina Topolewska08.07.2019, 18:00
Jedyna merytoryczna poprawka, która została uwzględniona, odnosiła się do terminu wejścia w życie ustawy. Pierwotnie miała ona zacząć obowiązywać od 1 lipca, ale ponieważ termin ten już minął, nastąpi to od 1 stycznia 2020 r.

Jedyna merytoryczna poprawka, która została uwzględniona, odnosiła się do terminu wejścia w życie ustawy. Pierwotnie miała ona zacząć obowiązywać od 1 lipca, ale ponieważ termin ten już minął, nastąpi to od 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

W pośpiechu i chaosie komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrywała prezydencki projekt ustawy, który ma umożliwić gminom tworzenie centrum usług społecznych (CUS). Będą one realizować wiele zadań z zakresu m.in. polityki rodzinnej, pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych, sportu, kultury.

Co do zasady gmina będzie mogła utworzyć centrum przez przekształcenie w nie ośrodka pomocy społecznej (OPS). Gdy CUS powstanie na bazie porozumienia zawartego między samorządami (minimum dwoma), będzie działać na terenie jednego z nich. Nie będzie to natomiast oznaczać likwidacji OPS, bo one będą dalej funkcjonować w tych gminach, choć bez zadań przejętych przez nową jednostkę.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane