statystyki

Więcej osób dostanie wsparcie po klęskach żywiołowych

autor: Paulina Szewioła04.07.2019, 19:00
Nowelizacja przekazuje wojewodom kompetencje do określenia w formie aktu prawa miejscowego wykazu gmin lub miejscowości, na terenie których będą mogły być wypłacane zasiłki klęskowe. Ma to przyspieszyć proces udzielania pomocy poszkodowanym. Procesowanie aktów prawa miejscowe jest bowiem mniej sformalizowane niż procedowanie rozporządzeń Rady Ministrów.

Nowelizacja przekazuje wojewodom kompetencje do określenia w formie aktu prawa miejscowego wykazu gmin lub miejscowości, na terenie których będą mogły być wypłacane zasiłki klęskowe. Ma to przyspieszyć proces udzielania pomocy poszkodowanym. Procesowanie aktów prawa miejscowe jest bowiem mniej sformalizowane niż procedowanie rozporządzeń Rady Ministrów.źródło: ShutterStock

Rozszerzenie katalogu klęsk żywiołowych uprawniających do udzielania pomocy poszkodowanym zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nie tylko zastąpi on ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz.U. z 2018 r. poz 4073 ze zm.), ale też rozszerzy jej zakres na klęski żywiołowe inne niż powódź. Mankamentem obecnie obowiązującego aktu jest bowiem to, że ogranicza się on tylko do skutków powodzi w rozumieniu ustawy – Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.)

W konsekwencji z jego rozwiązań nie mogły korzystać podmioty poszkodowane w wyniku innych klęsk żywiołowych, np. huraganów, wyładowań atmosferycznych, osunięć ziemi, które też powodują szkody m.in. w budynkach i lokalach mieszkalnych oraz budynkach gospodarczych. Projekt rozszerza możliwość wypłaty zasiłków klęskowych także w przypadku wystąpienia skutków innych klęsk żywiołowych innych niż powódź.

Proponuje też przekazanie kompetencji do wypłaty doraźnych zasiłków osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń losowych bezpośrednio wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta. Ma to odciążyć pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy mogliby wtedy skoncentrować się na organizowaniu bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym schronienia, posiłku i leków, a nie na przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych u każdej osoby poszkodowanej wnioskującej o przyznanie wsparcie. Weryfikacja zasadności przyznania zasiłku dokonywana będzie przez organ wypłacający zasiłek po jego wypłacie.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane