statystyki

Rozporządzenie wciąż wymaga od urzędników państwowych przestrzegania zasad praworządności socjalistycznej

autor: Sławomir Wikariak24.04.2019, 08:40; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:40
Trzy dekady po upadku PRL wciąż obowiązuje w Polsce prawo nakazujące uwzględnianie przy ocenie urzędników państwowych przestrzegania zasad praworządności socjalistycznej.

Trzy dekady po upadku PRL wciąż obowiązuje w Polsce prawo nakazujące uwzględnianie przy ocenie urzędników państwowych przestrzegania zasad praworządności socjalistycznej.źródło: ShutterStock

Trzy dekady po upadku PRL wciąż obowiązuje w Polsce prawo nakazujące uwzględnianie przy ocenie urzędników państwowych przestrzegania zasad praworządności socjalistycznej.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie aplikacji administracyjnej oraz ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych (Dz.U. z 1982 r., nr 39 poz. 258) wydano w listopadzie 1982 r., a więc jeszcze podczas trwania stanu wojennego. Dziś, po przeszło 36 latach wciąż obowiązuje w niezmienionej formie, co – przynajmniej w teorii – oznacza, że urzędnicy państwowi powinni być oceniani zgodnie z ustalonym w tym akcie zasadami. Na podstawie par. 13 rozporządzenia, podczas oceny bierze się pod uwagę nie tylko takie elementy, jak kwalifikacje zawodowe, czy prawidłowość i terminowość wykonywania obowiązków służbowych, lecz również przestrzeganie zasad praworządności socjalistycznej i sprawiedliwości społecznej czy postawę obywatelską pracownika socjalistycznej administracji (patrz infografika). To zresztą nie koniec. Zgodnie z ustępem 3 tego przepisu podczas oceny kwalifikacyjnej bierze się również pod uwagę przestrzeganie zasad określonych w „Kodeksie etycznym urzędnika państwowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

Zapomniany akt

Jak to możliwe, że żaden z kolejnych rządów nie uznał za stosowne zmienić tych archaicznych przepisów? Zapytaliśmy o to Centrum Informacyjne Rządu, ale niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane