statystyki

Są pierwsze przykłady, gdy błędy poprzednika zagrożą nowemu włodarzowi

autor: Tomasz Żółciak06.03.2019, 08:52; Aktualizacja: 06.03.2019, 10:05
Na koniec ubiegłego roku zadłużenie miasta wraz z poręczeniami (bez jednostek budżetowych) wyniosło ponad 102,5 mln zł, w tym 20 mln zł stanowiły niezapłacone faktury za 2018 r.

Na koniec ubiegłego roku zadłużenie miasta wraz z poręczeniami (bez jednostek budżetowych) wyniosło ponad 102,5 mln zł, w tym 20 mln zł stanowiły niezapłacone faktury za 2018 r.źródło: ShutterStock

Śląskie Świętochłowice mają ponad 100 mln zł długu, który – jak twierdzą obecne władze miasta – jest efektem działań poprzedniego włodarza. Jednak to nie on będzie rozliczany za tragiczną sytuację, ale obecny prezydent. Jeśli nie będzie miał ze sobą większości rajców, z czasem może nawet stracić stanowisko.

”Z pustego w próżne„, ”Jazda po bandzie„, ”Zaniedbania kontra nadużycia„, ”Retoryka oszczędności„ – takimi hasłami posługuje się obecne kierownictwo urzędu miasta, opisując stan jego finansów. – Stoimy przed bardzo trudnym rokiem. To jest sytuacja bezprecedensowa (…). Jeżeli nie chcemy pójść drogą gminy Ostrowice, to jest ten moment, kiedy należy podjąć decyzję – tak podczas niedawnej sesji rady miejskiej mówił prezydent miasta Daniel Beger. Podczas tej sesji radni musieli przyjąć nową wersję budżetu na 2019 r. Poprzedni regionalna izba obrachunkowa (RIO) oceniła jako niemożliwy do spełnienia. Negatywną ocenę ze strony tej instytucji otrzymały również wieloletnia prognoza finansowa na lata 2019–2037 oraz możliwość sfinansowania deficytu w 2019 r. Wszystkie dokumenty i założenia, jak podkreśla obecny prezydent miasta, przygotowały poprzednie władze Świętochłowic. Generalnie RIO zakwestionowała nierealną prognozę dochodów oraz niedoszacowane wydatki. – Nie dała wiary również źródłom sfinansowania planowanego deficytu, który miał zostać pokryty z zaciągniętych kredytów, mimo braku zdolności ich spłaty – wskazuje Związek Miast Polskich, opisujący na swoich stronach internetowych przypadek Świętochłowic.

Sytuacja jest napięta

Na koniec ubiegłego roku zadłużenie miasta wraz z poręczeniami (bez jednostek budżetowych) wyniosło ponad 102,5 mln zł, w tym 20 mln zł stanowiły niezapłacone faktury za 2018 r. Nowe władze przygotowały więc program naprawczy, na który składać się będą m.in. redukcja wydatków i etatów, restrukturyzacja zobowiązań, poprawa ściągalności podatków i opłat lokalnych, prywatyzacja mienia oraz zwiększenie dochodów, m.in. poprzez sprzedaż działek inwestycyjnych i zwiększenie bazy podatkowej. Miasto zamierza również ubiegać się o pożyczkę z Ministerstwa Finansów. Nowy budżet zakłada dochody na poziomie ponad 246,5 mln zł, przy wydatkach wynoszących nieco ponad 245 mln zł (ponad 1,4 mln zł nadwyżki).

W Świętochłowicach sytuację pogarszają jeszcze układy polityczne. Stery w ratuszu kilka miesięcy temu przejął Daniel Beger z komitetu Przyjazne Świętochłowice. Wygrał niewielką różnicą głosów z Dawidem Kostempskim (związanym z Platformą Obywatelską), który rządził miastem od 2010 r. Były prezydent jest teraz radnym z PO i przy okazji zdecydowanie odpiera zarzuty obecnych władz dotyczące tego, że to jego polityka doprowadziła do trudności finansowych miasta. Były włodarz złożył nawet doniesienie do prokuratury na obecnego prezydenta.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2019-03-06 11:37) Zgłoś naruszenie 60

    No i co znów odpowiedzialność zbiorowa tzn.wszyscy podatnicy?A odpowiedzialności indywidualnej jak nie było tak nie ma.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane