statystyki

Kiedy gmina odpowie za szkodę, jaką wyrządził odpadający tynk

autor: Marcin Nagórek08.03.2019, 17:00
W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że art. 434 k.c. stanowi przejaw surowej odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.

W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że art. 434 k.c. stanowi przejaw surowej odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.źródło: ShutterStock

Mam problem z uzyskaniem odszkodowania od gminy za uszkodzenie firmowego pojazdu. Na zaparkowane przed urzędem auto spadł fragment elewacji, który uszkodził szyby oraz karoserię. Naprawa kosztować będzie ponad 10 tys. zł. Gmina uważa, że nie ponosi odpowiedzialności, argumentowała przy tym, że elewacja niedawno była remontowana przez profesjonalną firmę, a na dodatek twierdziła, że mój pracownik niepotrzebnie zaparkował w miejscu, w którym doszło do zdarzenia. Czy można zmusić gminę do wypłaty?

Analiza opisanej sytuacji pozwala na stwierdzenie z dużym prawdopodobieństwem, że istnieją podstawy prawne do przypisania odpowiedzialności odszkodowawczej gminie. Jak wynika bowiem z art. 434 kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest jej samoistny posiadacz, chyba że te zdarzenia nie wynikły ani z braku utrzymania jej w należytym stanie, ani z wady w budowie. Inaczej mówiąc: zasadniczo podmiotem odpowiedzialnym za wspomniane szkody jest właściciel budynku – w tym wypadku gmina.

W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że art. 434 k.c. stanowi przejaw surowej odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Podkreśla się również, że uchylenie od odpowiedzialności jest możliwe wówczas, gdy właściciel wykaże, że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło z braku utrzymania budowli w należytym stanie ani z wad w budowie. Samoistny posiadacz odpowiada więc za skutki zawalenia się budowli także w sytuacji, gdy nie sposób mu przypisać winy (por. np. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 23 kwietnia 2018 r., sygn. akt II C 172/15). Natomiast mógłby nie ponosić odpowiedzialności, przykładowo gdy szkoda powstała wskutek działań samego poszkodowanego czy wskutek siły wyższej.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane