statystyki

40 mln zł na szkolne stołówki w 2019 roku

autor: Michalina Topolewska06.02.2019, 11:25; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:25
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Łącznie w ciągu pięciu lat rząd przeznaczy na wsparcie stołówek 200 mln zł (w br. będzie to 40 mln zł).źródło: ShutterStock

Do 30 kwietnia br. samorządy oraz inne podmioty prowadzące szkoły podstawowe będą mogły składać do wojewodów wnioski o przyznanie dotacji na organizację szkolnych kuchni i jadalni.

Możliwość uzyskania takiego wsparcia z budżetu państwa przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z 5 lutego 2019 r. w sprawie realizacji modułu trzeciego wieloletniego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019–2023. Jego przepisy wymieniają cztery rodzaje zadań, które będą mogły podlegać dofinansowaniu. Są to: organizowanie nowych stołówek, doposażenie i poprawa standardu funkcjonowania tych już istniejących (własnej kuchni i jadalni), wyposażenie stołówek, które nie działają, tak aby mogły zostać ponownie uruchomione, oraz adaptację i wyposażenie samych jadalni. W przypadku trzech pierwszych zadań dotacja będzie wynosić maksymalnie 80 tys. Jeśli zaś samorząd planuje inwestycję dotyczącą tylko pomieszczenia do spożywania posiłków, kwota wsparcia będzie niższa − 25 tys. zł. Jednocześnie w rozporządzeniu określono, jakie konkretne zakupy bądź inne wydatki będzie można pokryć z budżetowego wsparcia, a także jakie wymagania musi spełniać wyposażenie. Niezależnie od rodzaju zadania organ prowadzący szkołę musi zagwarantować wkład własny, w wysokości 20 proc. kosztu całej inwestycji, przy czym może on być finansowy lub rzeczowy.

– Dzięki programowi w każdej szkole będzie miejsce do spożywania przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dotyczącej rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kamila (2019-02-06 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  Tyle lat były w szkołach stołówki i było dobrze. Ciepły obiad, pożywny posiłek - komuś to przeszkadzało, zamiast stołówek jest paskudny catering za grube pieniądze. Bardzo się cieszę, ze zmian i planów rządu.

  Odpowiedz
 • henio (2019-02-06 11:56) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno nie widziałam tak dobrego projektu jak ten. Powrót do stołówek szkolnych to bardzo dobry plan. Dzieci nie mogą chodzić głodne, nie mogą ponosić konsekwencji za wybory dorosłych. Moje wielkie uznanie dla rządu.

  Odpowiedz
 • abc(2019-02-06 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  I tak za nasze pieniądze PiS znowu się buduje. Należy podziękować za to Wyborczej i reszcie niezależnej jeszcze prasy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane