Podmiot publiczny zapewni cyfrową dostępność albo otrzyma karę

autor: Paweł Kaźmierczyk, Piotr Najbuk07.11.2018, 17:00
Na ukończeniu są już prace nad Europejskim aktem o dostępności, który podobne wymogi przewidywać będzie dla określonych produktów i usług, m.in. sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych, e-czytników, terminali samoobsługowych czy też prowadzenia handlu elektronicznego.

Na ukończeniu są już prace nad Europejskim aktem o dostępności, który podobne wymogi przewidywać będzie dla określonych produktów i usług, m.in. sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych, e-czytników, terminali samoobsługowych czy też prowadzenia handlu elektronicznego.źródło: ShutterStock

Procedowany obecnie projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych przyznawać będzie każdemu obywatelowi prawo do otrzymania treści w formie spełniającej wymagania europejskiej normy dostępności cyfrowej. Za niewywiązanie się przewidziano sankcje sięgające do 10 tys. zł.

Zbudowanie podjazdu dla wózków może być już niewystarczające, by uznać urząd za dostępny dla osób niepełnosprawnych. W dobie e-administracji coraz większe znaczenie ma możliwość skorzystania z rozwiązań online, które jednak dla niektórych petentów mogą być równie niedostępne jak okienko na trzecim piętrze w starym budynku bez windy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie, by dostępne technologie informacyjno-komunikacyjne ułatwiały do nich dostęp poprzez np. możliwość powiększenia czcionki, głośnego odczytania tekstu czy nawigacji głosowej. Wyznacznikiem norm w tym zakresie jest obecnie europejski standard EN 301 549 V1.1.2 (2015-04). 

Jednak według kontroli przeprowadzonych przez rzecznika praw obywatelskich i Najwyższą Izbę Kontroli jedynie ok. 50 proc. stron internetowych podmiotów publicznych można uznać za spełniające stawiane im wymagania. Niektóre niedostosowania w praktyce niemal w pełni wykluczają część osób niepełnosprawnych np. błędy wpływające na prawidłowe odczytywanie zawartości strony przez programy asystujące występują na ponad 95 proc. stron. Ustawodawca nie przewidział za zaniedbania żadnych sankcji. Teraz ma się to zmienić.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane