statystyki

Samorządowe instytucje kultury bez prawa do odliczenia VAT za organizację imprez

autor: Patrycja Dudek12.07.2018, 20:00
impreza

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że to niemożliwe. Nie wykluczył, że wydatki te mogą się przyczynić do sprzedaży opodatkowanej, ale uznał, że związek ten nie jest „bezpośredni, dostrzegalny i bezsporny”.źródło: ShutterStock

Samorządowe instytucje kultury nie mogą odliczać podatku przy wydatkach na organizację imprez plenerowych, nawet jeśli wydarzenia te przyciągają inwestorów – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyło Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, którego statutowym celem jest organizowanie różnego rodzaju imprez kulturalnych, w tym plenerowych, takich jak: Dni Skawiny, Turniej Sołectw, Dożynki, Wigilia w Mieście. Celem jest integracja mieszkańców, więc wstęp jest wolny, a podczas imprezy świadczone są zarówno usługi niepodlegające opodatkowaniu (na rzecz społeczności), jak i usługi opodatkowane (promocja i reklama sponsorów, wynajem oraz dzierżawa powierzchni pod działalność handlową i gastronomiczną).

Centrum wyjaśniło, że nie jest w stanie ustalić, w jakiej części wydatki na organizację imprez wiążą się z czynnościami opodatkowanymi, a w jakiej z czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu. Chciało więc odliczać cały VAT wykazany na fakturach za nagłośnienie, wynajem sceny, ochronę, dekorację, sprzątanie, najem toalet itp.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że to niemożliwe. Nie wykluczył, że wydatki te mogą się przyczynić do sprzedaży opodatkowanej, ale uznał, że związek ten nie jest „bezpośredni, dostrzegalny i bezsporny”.

zobacz także:

Dodał, że w przeciwnym razie podatnicy dokonujący czynności niepodlegających opodatkowaniu byliby uprzywilejowani – nie płaciliby podatku należnego, a mogliby skorzystać z prawa do odliczenia, gdyby dokonali jakiejkolwiek czynności opodatkowanej.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane