Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, przygotowany przez MSWiA. O szczegółach szykowanej specustawy jako pierwsi informowaliśmy na łamach DGP.
Jak przekonuje kancelaria premiera w komunikacie, ustawa ma charakter incydentalny i jest odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację finansową gminy Ostrowice. – Tworzy ona podstawy prawne do zniesienia tej gminy i włączenia jej terytorium do gminy lub gmin sąsiednich bez ponoszenia przez nie ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań likwidowanego podmiotu. Zawiera także przepisy pozwalające ustalić wielkość zobowiązań gminy Ostrowice oraz procedury zaspokojenia uznanych wierzytelności – informuje KPRM.
Jednym z największych wyzwań było to, co zrobić z ogromnym zadłużeniem gminy wynoszącym prawie 47 mln zł, co stanowiło ok. 437 proc. rocznych dochodów tej jednostki. Zdecydowano, że dług ten przejmie Skarb Państwa. Wierzytelności będą ustalane za pośrednictwem Prokuratorii Generalnej (ich ostateczna skala wciąż nie jest znana). Wierzyciele będą mogli zgłaszać swoje roszczenia wojewodzie zachodniopomorskiemu w ciągu trzech miesięcy. – Wierzytelności niezgłoszone w tym terminie wygasną. W przypadku uznania wierzytelności wierzyciele będą informowani przez wojewodę o kwocie, jaka im przypada. Informacja ta będzie kierowana do wierzycieli w I kwartale 2020 r. W przypadku kwestionowania tej informacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu okręgowego w ciągu 14 dni – podaje KPRM.
Pod uwagę wzięto też to, że likwidacja gminy nastąpi z początkiem roku 2019, czyli już po tegorocznych wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią. Dlatego projekt zakłada, że organy gminy Ostrowice zostaną rozwiązane oraz wygasną mandaty wójta i radnych. Z kolei wybory do organów gmin, której terytorium zostanie powiększone w wyniku zniesienia gminy Ostrowice (tereny przejmą sąsiedzi Ostrowic, czyli Drawsko Pomorskie i Złocieniec), zostaną przeprowadzone razem z wyborami samorządowymi w 2018 r.
– To będzie przykład patologicznie zarządzanej gminy. Przypadek Ostrowic powinien być traktowany jako przestroga zarówno dla innych samorządów, jak i instytucji udzielających pożyczek – stwierdził wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w niedawnym wywiadzie udzielonym DGP.
Teraz rządową ustawą zajmie się parlament. Wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez rząd