statystyki

Zielone światło dla likwidacji Ostrowic

autor: Tomasz Żółciak13.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 13.06.2018, 10:05
Jednym z największych wyzwań było to, co zrobić z ogromnym zadłużeniem gminy wynoszącym prawie 47 mln zł, co stanowiło ok. 437 proc. rocznych dochodów tej jednostki.

Jednym z największych wyzwań było to, co zrobić z ogromnym zadłużeniem gminy wynoszącym prawie 47 mln zł, co stanowiło ok. 437 proc. rocznych dochodów tej jednostki.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, przygotowany przez MSWiA. O szczegółach szykowanej specustawy jako pierwsi informowaliśmy na łamach DGP.

Jak przekonuje kancelaria premiera w komunikacie, ustawa ma charakter incydentalny i jest odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację finansową gminy Ostrowice. – Tworzy ona podstawy prawne do zniesienia tej gminy i włączenia jej terytorium do gminy lub gmin sąsiednich bez ponoszenia przez nie ciężarów związanych z obsługą i spłatą zobowiązań likwidowanego podmiotu. Zawiera także przepisy pozwalające ustalić wielkość zobowiązań gminy Ostrowice oraz procedury zaspokojenia uznanych wierzytelności – informuje KPRM.

Jednym z największych wyzwań było to, co zrobić z ogromnym zadłużeniem gminy wynoszącym prawie 47 mln zł, co stanowiło ok. 437 proc. rocznych dochodów tej jednostki. Zdecydowano, że dług ten przejmie Skarb Państwa. Wierzytelności będą ustalane za pośrednictwem Prokuratorii Generalnej (ich ostateczna skala wciąż nie jest znana). Wierzyciele będą mogli zgłaszać swoje roszczenia wojewodzie zachodniopomorskiemu w ciągu trzech miesięcy. – Wierzytelności niezgłoszone w tym terminie wygasną. W przypadku uznania wierzytelności wierzyciele będą informowani przez wojewodę o kwocie, jaka im przypada. Informacja ta będzie kierowana do wierzycieli w I kwartale 2020 r. W przypadku kwestionowania tej informacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu okręgowego w ciągu 14 dni – podaje KPRM.

Pod uwagę wzięto też to, że likwidacja gminy nastąpi z początkiem roku 2019, czyli już po tegorocznych wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią. Dlatego projekt zakłada, że organy gminy Ostrowice zostaną rozwiązane oraz wygasną mandaty wójta i radnych. Z kolei wybory do organów gmin, której terytorium zostanie powiększone w wyniku zniesienia gminy Ostrowice (tereny przejmą sąsiedzi Ostrowic, czyli Drawsko Pomorskie i Złocieniec), zostaną przeprowadzone razem z wyborami samorządowymi w 2018 r.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane