statystyki

Miasta do 100 tys. mieszkańców. Oto wyróżnione samorządy

23.05.2018, 09:34; Aktualizacja: 23.05.2018, 11:06
Perły Samorządu 2018 J.Baliński

Perły Samorządu 2018 J.Balińskiźródło: GazetaPrawna.pl

W miastach do 100 tys. mieszkańców w Rankingu Perły Samorządu 2018 zwyciężył Nowy Sącz. Kolejne miejsca zajęły Ełk oraz Legnica.

Dobry klimat dla przedsiębiorczych

Jednym z celów, jakie wyznacza sobie miasto w „Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+”, jest rozwój gospodarki. Takie marki jak Newag, Fakro, Konspol czy Wiśniowski są już dzisiaj wizytówką gminy. Przedsiębiorców liczy się tu w tysiącach – jest ich ponad 9 tys., z czego blisko 95 proc. to mikroprzedsiębiorcy. Bardzo wielu z nich zajmuje się handlem, jest tu ponad 30 dużych obiektów tego typu – przyciągają one i miejscowych klientów, i tych z bardziej odległych miejsc, np. z okolic Nowego Targu, a nawet ze Słowacji. Mniej więcej 1/3 sądeczan pracuje w handlu i usługach.

Klimat wyraźnie sprzyja przedsiębiorczym – liczba milionerów znacznie przekracza średnią krajową, wśród nich jest kilku notowanych na listach najbogatszych Polaków. Co robi miasto dla rozwoju przedsiębiorczości? Ma podstrefę ekonomiczną (krakowskiej SSE) oraz zwolnienia od podatku od nieruchomości. No i prowadzi działania na rzecz promocji postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”. Są to wykłady, konkurs i praktyczne działania.

Ale kto ciężko pracuje, powinien też mieć gdzie wypoczywać. Dlatego zaniedbany sądecki Park Strzelecki czeka prawdziwa rewolucja. Ma tam stanąć zadaszony amfiteatr na 4 tys. widzów, fontanna, pawilon parkowy – miasto uzyskało w styczniu tego roku 30 mln zł na rewitalizację tego terenu. Jest to największy projekt rewitalizacyjny, który otrzymał dofinansowanie Zarządu Województwa Małopolskiego. Całość inwestycji pochłonie ponad 50 mln zł. Na przychylność miasta mogą liczyć też seniorzy. Od początku roku zaczęło działać Centrum Sądeckiego Seniora, prowadzące ciekawe zajęcia i pozwalające atrakcyjnie spędzać wolny czas.

A co jest bolączką miasta? Przede wszystkim stan powietrza, który plasuje je na 10. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Nowy Sącz stara się aktywnie zmniejszać zapylenie. Jednym z najnowszych pomysłów urzędu jest zwolnienie z podatku tych właścicieli nieruchomości, którzy wymienią piec węglowy na ogrzewanie gazowe. 


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane