statystyki

Gminy miejsko-wiejskie: Oto wyróżnione samorządy

23.05.2018, 09:34; Aktualizacja: 26.02.2019, 16:13
Perły Samorządu 2018 J.Baliński

Perły Samorządu 2018 J.Balińskiźródło: GazetaPrawna.pl

Pierwsze miejsce w gminach miejsko-wiejskich zajęła gmina Aleksandrów Łódzki. Na kolejnych pozycjach znalazł się Serock i Strzelce Opolskie.

Wielka termomodernizacja

To liczące ponad 30 tys. mieszkańców (wraz z gminą) miasto od lat jest liderem naszego rankingu. Stawia na przedsiębiorczość i ma przedsiębiorczych mieszkańców – biorąc pod uwagę liczbę prowadzących działalność w stosunku do liczby mieszkańców, plasuje się w czołówce województwa łódzkiego. Tym, co przyciąga firmy, jest coraz lepsza infrastruktura, rewitalizacja otoczenia i to, że inni też chętnie tu inwestują. Zwłaszcza od czasu, gdy w gminie utworzono podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zainteresowanie rozpoczęciem tu działalności jest na tyle duże, że oferty nabycia działek inwestycyjnych w centralnej części miasta znacznie przewyższały stawki ustalone przez rzeczoznawców. Atutem okazuje się też pokrycie całej gminy planami zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy mogą się dowiedzieć w prosty sposób, jaka jest klasyfikacja danego terenu oraz jak wygląda jego uzbrojenie.

Aleksandrów stara się też poprawiać warunki życia mieszkańców. Od ubiegłego roku prowadzi wielki projekt termomodernizacyjny. Gruntownie odnowione zostaną 104 budynki, na czym skorzysta ok. 1000 osób. Inwestycja pozwoli na oszczędności ciepła, a także ograniczy emisję dymu i pyłów z kominów w starej części miasta, co poprawi jakość powietrza. Zwłaszcza że nie tylko zostaną docieplone budynki, lecz także część energii pochodzić będzie z pomp ciepła, a instalacje grzewcze zostaną wymienione. Przedsięwzięcie jest finansowane w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji obliczono na blisko 22 mln zł. Nie jest to jedyny sposób, w jaki miasto stara się poprawić stan zdrowia mieszkańców. Proponuje prozdrowotne programy profilaktyczne, które na bieżąco analizuje z Radą Społeczną. Tutejszy zakład opieki zdrowotnej jest partnerem programu Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi „Zapobiegaj i działaj z głową”. Z konsultacji mogą skorzystać pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka (m.in. wieloletni palacze, nadużywający alkoholu). Od 2015 r. działa także Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, który jest finansowany przez gminę.

600 lat i plany na przyszłość


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane