statystyki

Gminy odzyskają VAT za inwestycje w elektromobilność

autor: Jakub Pawłowski07.03.2018, 19:00
Gmina spytała więc skarbówkę, czy ponosząc takie wydatki, będzie mogła odzyskać część zapłaconego VAT.

Gmina spytała więc skarbówkę, czy ponosząc takie wydatki, będzie mogła odzyskać część zapłaconego VAT.źródło: ShutterStock

Samorząd, który buduje stacje ładowania pojazdów elektrycznych i kupuje ekologiczny tabor, oszczędzi na VAT.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 16 lutego (sygn. 0115-KDIT1-1.4012.855.2017.2.KM) zgodził się z gminą, że ma ona prawo odzyskać część zapłaconego podatku.

To dobra wiadomość dla włodarzy, którzy muszą już planować nowe wydatki w związku z obowiązującą od 22 lutego br. ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 317). Nakłada ona na samorządy (z wyjątkiem gmin poniżej 50 tys. mieszkańców) m.in. obowiązek stopniowej wymiany taboru komunikacji miejskiej na ekologiczne pojazdy o napędzie elektrycznym i dostosowanie infrastruktury do ładowania aut na prąd.

Szkopuł w tym, że i jedno, i drugie dużo kosztuje. Cena nowego 18-metrowego autobusu elektrycznego klasy MAXI przekracza 2 mln zł. Droga jest także sama infrastruktura, czyli stacje ładowania. W zależności od mocy (im wyższa, tym szybsze ładowanie) cena takiej instalacji waha się od 40 do 150 tys. zł.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane