Budżet państwa na rok 2018 jest dla Małopolski budżetem hojnym - przekonywali w czwartek posłowie PiS. Przywołali przykłady inwestycji finansowanych lub mających zapewnione środki centralne, wśród nich budowę kolejnych odcinków zakopianki, linii kolejowej Podłęże-Piekiełko, nowych siedzib Szpitala Uniwersyteckiego i Archiwum Narodowego.

Posłanka Elżbieta Duda podkreśliła podczas konferencji prasowej w Krakowie, że PiS dba o zrównoważony rozwój regionów i o "realizowanie inwestycji zapomnianych, albo odłożonych w czasie". Wśród takich inwestycji wymieniła północną obwodnicę Krakowa. "Miejmy nadzieję, że po jej realizacji Kraków będzie jako pierwszy miał +ring+ wokół całego miasta" – powiedziała Duda.

"Pamiętamy zarówno o Krakowie, jak i innych miejscowościach z terenu województwa" – podkreśliła posłanka Barbara Bubula.

Reklama

Poseł PiS Jarosław Szlachetka wśród najważniejszych małopolskich inwestycji wymienił budowę trzech nowych odcinków "zakopianki" od Lubnia do Rabki Zdrój, przygotowania do budowy obwodnicy Zabierzowa i skierowanie do realizacji budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. "Jest przygotowana procedura przetargowa na projekt tej linii kolejowej. Historycznej, bo będzie to w powojennej Polsce nowa linia, ważna dla mieszkańców Sądecczyzny i dla mieszkańców całej Polski, ponieważ skróci ona czas dojazdu do Zakopanego" - mówił Szlachetka.

Dodał, że w budżecie państwa jest też zabezpieczenie finansowe na budowę "sądeczanki", czyli odcinka drogi krajowej 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem. Według niego będą też pieniądze na remonty infrastruktury sportowej, w tym "Orlików".

Reklama

Bubula zaznaczyła, że dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy od wielu lat w budżecie państwa na 2018 r. znalazły się środki na wzmocnienie służb ochrony zabytków w poszczególnych województwach i wzrost płac w tej służbie. Są też pieniądze dla inspekcji i służb działających na poziomie wojewodów. "Około pół miliona złotych trafi do wojewody małopolskiego na wzmocnienie służb Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej" - powiedziała posłanka.

Przypomniała, że w Krakowie powstaje finansowany z budżetu państwa nowy gmach Archiwum Narodowego oraz nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego.

Posłowie podkreślili, że Małopolska jest wyjątkowo aktywna, jeśli chodzi o liczbę wniosków o dofinasowanie projektów z dziedziny kultury i ochrony zabytków.

"Dla Małopolski minister kultury przekazał ze środków unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 281 mln zł na różne projekty, m.in. na modernizację budynku Filharmonii Krakowskiej i na kompleksową konserwację bazylikę św. Trójcy" – mówił krakowski radny Michał Drewnicki. Dodał, że Małopolska otrzyma także środki z programu "Niepodległa".

Bubula dodała, że mimo starań w tegorocznym budżecie państwa nie udało się zapewnić dofinasowania dla budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej. "Mam nadzieje, że to tylko roczny poślizg. Wiem, że Akademia egzystuje w budynku nieprzystosowanym do jej ambitnego poziomu" - mówiła na konferencji.

Sejm uchwalił budżet 2018 w ubiegły czwartek. Zakłada on, że deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł, przy dochodach w wysokości 355,7 mld zł i wydatkach na poziomie 397,2 mld zł.