statystyki

Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

25.10.2017, 09:08; Aktualizacja: 25.10.2017, 09:56
Jakim celom mają służyć programy?

Jakim celom mają służyć programy?źródło: ShutterStock

Samorządy oraz organy administracji wciąż mogą ubiegać się o środki z ośmiu jeszcze trwających programów krajowych oraz interregionalnych. W wielu przyszłych i aktualnych projektach unijnych wkład własny w ogóle nie jest wymagany. Choć niektóre z programów zaczęły się w wakacje, to wciąż jest jeszcze szansa na złożenie dokumentów przed końcem miesiąca. Pieniądze można dostać m.in. na cyfrowe udostępnienie zasobów nauki, nauczanie oprogramowania, wzmocnienie powiązań gospodarczych czy też przezwyciężanie konsekwencji przemian demograficznych na pograniczu. Do wielu innych programów można się jeszcze spokojnie przygotować. Ich nabory ruszą z końcem października/początkiem listopada i potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku. Wśród nich cztery projekty z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nastawione są przede wszystkim na efektywną dystrybucję ciepła.

Wciąż warto sięgać po unijne pieniądze, zwłaszcza jeśli w wielu projektach wkład własny nie przekracza 15 proc. lub w ogóle nie jest wymagany. Spore zainteresowanie środkami z UE potwierdzają statystyki Ministerstwa Rozwoju. Jak podaje resort, od czasu startu naborów do 15 października 2017 r. złożono 66 178 wniosków o dofinansowanie projektów, na kwotę całkowitą 414,6 mld zł. Przy czym wartość dofinansowania UE we wnioskach wyniosła 256,3 mld zł. Z informacji MR wynika, że tylko do połowy października podpisano 24 032 umowy z beneficjentami o dofinansowanie projektów na kwotę 137,6 mld zł. A rok się jeszcze nie zakończył.

Samorządy oraz organy administracji wciąż mogą się ubiegać o środki z ośmiu jeszcze trwających programów krajowych oraz interregionalnych (w ramach partnerstwa ponadnarodowego krajów Europy Środkowej, takich jak: Polska, Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowacja czy części Niemiec). Choć niektóre z programów zaczęły się w wakacje, to wciąż jest jeszcze szansa na złożenie dokumentów przed końcem października (m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, Europejska Współpraca Terytorialna czy PO Wiedza Edukacja Rozwój). Pieniądze można wziąć na cyfrowe udostępnienie zasobów nauki, nauczanie oprogramowania, wzmocnienie powiązań gospodarczych czy też przezwyciężanie konsekwencji przemian demograficznych na pograniczu.

Do innych programów można się jeszcze spokojnie przygotować. Ich nabory ruszą z końcem października/początkiem listopada i potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku. Tu stawkę zamykają cztery projekty Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wraz z okresem grzewczym nastawione są przede wszystkim na efektywną dystrybucję ciepła, ale nie tylko. Po pieniądze m.in. na modernizację budynków, budowę sieci ciepłowniczych oraz projekty obejmujące elementy gospodarki odpadami mogą sięgać, jak wcześniej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST. 

Gdzie i na co szukać dofinansowania

Gdzie i na co szukać dofinansowania

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jakim celom mają służyć programy

Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Ma na celu zwiększenie dostępności do internetu, stworzenie przyjaznej dla obywatela

e-administracji.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Wspiera gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i bezpieczeństwo energetyczne.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane