Bielan został spytany w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, czy podczas środowego spotkania parlamentarzystów Polski Razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawiano o zmianie ordynacji wyborczej.

"Rozmawialiśmy o rozmaitych wariantach zmiany tej ordynacji (...) Przedstawiliśmy nasze uwagi, ale sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej, to jest pewnie przełom jesieni i zimy. Najpierw musimy zakończyć sprawę związaną z reformą wymiaru sprawiedliwości" - odpowiedział Bielan.

Podkreślił, że zmiany proponowane przez PiS nie są nowe. "Nie jesteśmy żadnymi z nich zaskoczeni" - powiedział. Dodał, że część z nich, to zmiany proponowane przez PiS jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, które miałyby - według niego - "zwiększyć przejrzystość procesu wyborczego oraz zaufanie obywateli do przebiegu procesu liczenia głosów i samych wyborów". W tym kontekście wymienił wprowadzenie "dwóch komisji, kamerek internetowych oraz innego sposobu liczenia głosów".

"Są też kwestie dotyczące ewentualnej zmiany okręgów wyborczych i odejścia od jednomandatowych okręgów (takie okręgi są w wyborach do rad gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu)" - dodał Bielan. Zastrzegł jednocześnie, że w tej sprawie żadne decyzje jeszcze nie zapadły i wymaga ona przedyskutowania.

Bielan zadeklarował, że Polska Razem zgadza się z większością postulatów PiS-u w tej sprawie.

Kolejne wybory samorządowe odbędą się na jesieni 2018 r.