statystyki

Kiedy skarga, kiedy sprzeciw - problemy ze stosowaniem znowelizowanego kodeksu

autor: Marcin Adamczyk27.09.2017, 08:55; Aktualizacja: 27.09.2017, 10:14
Jeśli strona chce skutecznie zakwestionować zasadność wydania decyzji kasatoryjnej wydanej przez organ II instancji, to powinna bez względu na pouczenie zawarte w decyzji tego organu złożyć odpowiedni środek zaskarżania do WSA w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji organu II instancji.

Jeśli strona chce skutecznie zakwestionować zasadność wydania decyzji kasatoryjnej wydanej przez organ II instancji, to powinna bez względu na pouczenie zawarte w decyzji tego organu złożyć odpowiedni środek zaskarżania do WSA w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji organu II instancji.źródło: ShutterStock

Organy II instancji pouczają strony, że do spraw administracyjnych wszczętych przed 1 czerwca należy stosować stare procedury. Sądy jednak się z tym nie zgadzają.

Obowiązująca od 1 czerwca 2017 r. nowelizacja z 7 kwietnia 2017 r. kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 935, dalej ustawa wprowadzająca),zmieniła także kilka innych aktów prawnych, w tym ustawę z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 935, dalej p.p.s.a.). W znowelizowanym p.p.s.a. pojawiła się nowa instytucja „sprzeciw od decyzji” (rozdz. 3a, Dział III p.p.s.a.). Rozumiana jest ona jako środek weryfikujący zasadność wydania przez organ II instancji decyzji o uchyleniu w całości decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Sprzeciw od decyzji w założeniach ustawodawcy ma (obok nowych uregulowań przewidzianych art. 136 par. 2 i 3 kodeksu postępowania administracyjnego) przyczynić się do ograniczenia liczby zapadających w sprawach administracyjnych rozstrzygnięć kasatoryjnych – z założenia miały być wyjątkowe, a w praktyce organów drugiej instancji są podstawowym rozstrzygnięciem zapadającym w wielu sprawach. Przyjęte rozwiązania (art. 64a–64e p.p.s.a.) wprowadzają szybszy, mniej skomplikowany od procedury skargowej tryb zaskarżania decyzji kasatoryjnych.

Sprzeciw jest środkiem zaskarżenia, którym strona może zainicjować swoiste postępowanie o charakterze wpadkowym (mającym charakter uboczny w stosunku do sprawy głównej), ograniczone przedmiotowo do kwestii natury formalnej. Nowa instytucja ma służyć skontrolowaniu, czy decyzja kasatoryjna organu drugiej instancji została wydana prawidłowo i czy jest oparta na jednej z podstaw wymienionych w art. 138 par. 2 k.p.a. A zatem jest to kontrola formalna, a nie merytoryczna zapadłego rozstrzygnięcia.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jurysta(2017-09-28 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Bubel ustawodawcy - stare sprawy na poprzednich przepisach powinny byc rozpatrywane w sądach wg poprzednich przepisów. Wg nowelizacji: "Do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia niniejszej ustawy ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, z tym że do tych postępowań stosuje się przepisy art. 96a-96n ustawy zmienianej w art. 1." Czyli organy związane są np. art. 107 kpa sprzed nowelizacji (brzmienie do 31.05.2017r.) który wskazuje ze elementem decyzji jest pouczenie o przysługujacej "skardze" do sądu. Dopiero po nowelizacji pojawiają się inne elementy decyzji, bo zmienia się mocno art. 107 kpa - m.in. pojawia sie pouczenie o sprzeciwie. Reasumując: organy adm. nie moga pouczac o sprzeciwie bo naurszylyby obowiazujace prawo, czyli zasadę praworządnosci okreslonej w art.6 kpa "Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa." I teraz pytanie: czy sad jak rozpozna sprzeciw zamiast skargi (bo skarga wplywnie w terminie 14 dni na sprzeciw) to orzeknie w niewlasciwym trybie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane