statystyki

Nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska31.08.2017, 07:44; Aktualizacja: 31.08.2017, 08:39
Nowy wzór legitymacji będzie zawierał informacje w alfabecie Braille’a oraz w języku angielskim i francuskim

Nowy wzór legitymacji będzie zawierał informacje w alfabecie Braille’a oraz w języku angielskim i francuskimźródło: ShutterStock

Dokument potwierdzający dysfunkcję zdrowotną nie będzie musiał zawierać informacji o jej przyczynie ani stopniu niepełnosprawności, jeśli nie będzie tego chciała osoba ubiegająca się o jego wydanie.

Tak wynika z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 31 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 1541). Jego przepisy wprowadzają od jutra nowy wzór legitymacji, która jest wydawana osobom z uszczerbkiem na zdrowiu przez powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Na podstawie tego dokumentu mogą one potwierdzać uprawnienia do różnego typu ulg i zniżek, które są skierowane do tej grupy osób.

Nowy wzór legitymacji będzie zawierał informacje w alfabecie Braille’a oraz w języku angielskim i francuskim. Natomiast symbol przyczyny niepełnosprawności oraz jej stopień będzie tam umieszczany jedynie na wniosek osoby zainteresowanej, a w przypadku dziecka – jego rodzica.

Co istotne, wszystkie do tej pory wydane legitymacje zachowają swoją ważność do dnia na nich wskazanego. Co do zasady jest nim okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. To oznacza, że osoby dysponujące takimi legitymacjami nie będą musiały po 1 września wymieniać dokumentów na nowe. Wydanie legitymacji, tak jak do tej pory, będzie bezpłatne. Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku występowania o jej duplikat – wtedy osoba niepełnosprawna będzie musiała za niego zapłacić 15 zł.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane