Czy wójt ma wpływ na treści publikowane przez sołectwo

02.08.2017, 09:06; Aktualizacja: 02.08.2017, 09:20
internet, biznes

Sołectwa mogą stawiać swoje strony na serwerach prywatnych.źródło: ShutterStock

Na stronie internetowej sołectwa Rudawa w gminie Zabierzów zamieszczono petycję parafian broniących racji proboszcza, który wyciął drzewa na cmentarzu parafialnym. Przeciwne wycince stowarzyszenie wydające lokalną gazetę skierowało do wójta prośbę o zdjęcie petycji, gdyż stała w sprzeczności z interesem wydawnictwa. Włodarz odmówił, twierdząc, że to strona sołectwa i to sołtys decyduje o zamieszczanych tam treściach. On sam, szanując wolność słowa, nie będzie się mieszał. Czy rzeczywiście wójt mógł pozostawić sprawę bez reakcji?

Prawo nie reguluje zakładania stron internetowych przez sołtysów, członków rady sołeckiej czy też przez same sołectwa. Należy jednak podkreślić, że sołectwa nie mają osobowości prawnej i nie występują samodzielnie w obrocie prawnym. Stanowią struktury społeczno-terytorialne, które działają w imieniu oraz na rzecz gminy, na podstawie udzielonych pełnomocnictw.

– W praktyce mamy do czynienia ze stronami internetowymi sołectw, które nie są prowadzone przez gminę, lecz przez pojedyncze osoby pełniące z reguły funkcje w organach sołectwa – twierdzi Maciej Kiełbus, partner w kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners. – W sytuacji gdy treści pojawiające się na takich serwisach naruszają np. czyjeś dobra osobiste, możliwe jest skorzystanie z ogólnych zasad ochrony dóbr osobistych określonych w kodeksie cywilnym – mówi Kiełbus.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane