statystyki

Wypadek na chodniku: Odpowiedzialność zawsze po stronie najemcy

autor: Michał Culepa27.06.2017, 19:00
Problem polegał na tym, kto właściwie odpowiadał za czystość i porządek w obrębie wynajmowanego lokalu i części nieruchomości – czy właściciel nieruchomości, czy też najemca

Problem polegał na tym, kto właściwie odpowiadał za czystość i porządek w obrębie wynajmowanego lokalu i części nieruchomości – czy właściciel nieruchomości, czy też najemcaźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła odszkodowania za wypadek, jakiemu uległa Agnieszka Z. 23 stycznia 2013 r. Tego dnia kobieta wracała po południu z pracy. Niedaleko domu poślizgnęła się i upadła, doznając poważnego złamania ręki z przemieszczeniem kości. Przed sklepem, gdzie doszło do wypadku, śnieg ani lód nie były odgarnięte.

Dlatego Agnieszka Z. skontaktowała się z właścicielem budynku. Ten poinformował ją o dysponowaniu stosownym ubezpieczeniem i zaproponował skierowanie żądań bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego A.

Agnieszka Z. zgłosiła szkodę i zażądała odszkodowania. Jednak towarzystwo odmówiło wypłaty. Jak bowiem ustalono, lokal, przed którym przewróciła się kobieta, był wynajmowany. I to właśnie prowadzący sklep najemca był zobowiązany do utrzymywania porządku i czystości w obrębie wynajmowanego lokalu oraz chodnika przed nim.

Ubezpieczyciel uznał, że skoro właściciel nie może odpowiadać za szkodę, to i ubezpieczenie w tym wypadku nie obejmuje szkody, za którą odpowiedzialny jest najemca.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ten przepis to jakiś komunikstyczny relikt(2017-06-28 08:09) Zgłoś naruszenie 10

    Chodnik należy do właściciela drogi. Sprzątanie chodnika należącego do gminy albo powiatu - przez osobę, która miała to nieszczęście mieć posesje przy chodniku, to praca przymusowa. Co więcej właściciel miejsca pracy (czyli własciciel chodnika) powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Czy właściciele posesji są badani na okoliczność możliwości podjęcia określonego wysiłku? Czy sa zabezpieczenie przed poślizgnięciem albo przemrożeniem?

    Odpowiedz
  • jaktowkoncujest?(2017-06-28 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie mozna zamknac chodnika w czsie ,gdy wystepuje na nim zagrozenie(poslizniecie sie na zamarznietej kaluzy,dziurze w nawierzchni,przysypane sniegiem) dla zdrowia/zycia?Czy wlasciciel/najemca jest zobowiazany do utrzymania chodnika we wlasciwym stanie technicznym w celu zapobiegniecia wypadkom,umieszczenia odpowiednich znakow informacyjnych pt.uwaga tu jest dziura,slizgawka,krzywo, sterczy plytka albo ta z brzegu sie rusza, ale dopiero jak nadepniesz itp.bo jesli tego nie zrobi to zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci za niedbalosc"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane