statystyki

Wypadek na chodniku: Odpowiedzialność zawsze po stronie najemcy

autor: Michał Culepa27.06.2017, 19:00
Problem polegał na tym, kto właściwie odpowiadał za czystość i porządek w obrębie wynajmowanego lokalu i części nieruchomości – czy właściciel nieruchomości, czy też najemca

Problem polegał na tym, kto właściwie odpowiadał za czystość i porządek w obrębie wynajmowanego lokalu i części nieruchomości – czy właściciel nieruchomości, czy też najemcaźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła odszkodowania za wypadek, jakiemu uległa Agnieszka Z. 23 stycznia 2013 r. Tego dnia kobieta wracała po południu z pracy. Niedaleko domu poślizgnęła się i upadła, doznając poważnego złamania ręki z przemieszczeniem kości. Przed sklepem, gdzie doszło do wypadku, śnieg ani lód nie były odgarnięte.

Dlatego Agnieszka Z. skontaktowała się z właścicielem budynku. Ten poinformował ją o dysponowaniu stosownym ubezpieczeniem i zaproponował skierowanie żądań bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego A.

Agnieszka Z. zgłosiła szkodę i zażądała odszkodowania. Jednak towarzystwo odmówiło wypłaty. Jak bowiem ustalono, lokal, przed którym przewróciła się kobieta, był wynajmowany. I to właśnie prowadzący sklep najemca był zobowiązany do utrzymywania porządku i czystości w obrębie wynajmowanego lokalu oraz chodnika przed nim.

Ubezpieczyciel uznał, że skoro właściciel nie może odpowiadać za szkodę, to i ubezpieczenie w tym wypadku nie obejmuje szkody, za którą odpowiedzialny jest najemca.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ten przepis to jakiś komunikstyczny relikt(2017-06-28 08:09) Zgłoś naruszenie 10

    Chodnik należy do właściciela drogi. Sprzątanie chodnika należącego do gminy albo powiatu - przez osobę, która miała to nieszczęście mieć posesje przy chodniku, to praca przymusowa. Co więcej właściciel miejsca pracy (czyli własciciel chodnika) powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Czy właściciele posesji są badani na okoliczność możliwości podjęcia określonego wysiłku? Czy sa zabezpieczenie przed poślizgnięciem albo przemrożeniem?

    Odpowiedz
  • jaktowkoncujest?(2017-06-28 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie mozna zamknac chodnika w czsie ,gdy wystepuje na nim zagrozenie(poslizniecie sie na zamarznietej kaluzy,dziurze w nawierzchni,przysypane sniegiem) dla zdrowia/zycia?Czy wlasciciel/najemca jest zobowiazany do utrzymania chodnika we wlasciwym stanie technicznym w celu zapobiegniecia wypadkom,umieszczenia odpowiednich znakow informacyjnych pt.uwaga tu jest dziura,slizgawka,krzywo, sterczy plytka albo ta z brzegu sie rusza, ale dopiero jak nadepniesz itp.bo jesli tego nie zrobi to zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci za niedbalosc"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane