statystyki

Renta: Zmniejszenie gospodarstwa oznacza utratę dochodu

autor: Michalina Topolewska26.04.2017, 08:45; Aktualizacja: 26.04.2017, 09:04
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, który rozpatrywał skargę dotyczącą odmowy przyznania matce świadczenia wychowawczego na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, który rozpatrywał skargę dotyczącą odmowy przyznania matce świadczenia wychowawczego na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie.źródło: ShutterStock

Skoro gmina zaktualizowała dochód osiągnięty przez członków rodziny z tytułu uzyskania rent o niezdolności do pracy oraz rodzinnej, to powinna uwzględnić również zmianę związaną ze sprzedażą części będącego w ich posiadaniu pola.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, który rozpatrywał skargę dotyczącą odmowy przyznania matce świadczenia wychowawczego na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Decyzja gminy była spowodowana przekroczeniem kryterium dochodowego, które wynosi 800 zł lub 1200 zł (gdy dziecko jest niepełnosprawne). Zgodnie z przepisami ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195 ze zm.) przy ubieganiu się o 500 zł na obecnie trwający okres wypłaty wsparcia do progu liczą się dochody osiągnięte w 2014 r., ale jeśli później nastąpiły zmiany w sytuacji materialnej rodziny, to są one uwzględniane w oparciu o procedurę dochodu utraconego lub uzyskanego. Tak też było w przypadku skarżącej, która w 2016 r. nabyła prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a jej syn do renty rodzinnej (przyznanej po śmierci jego ojca).

Matka nie zgodziła się jednak z decyzją gminy, wskazując, że ta nie wzięła pod uwagę tego, że w ubiegłym roku sprzedała część gospodarstwa rolnego o powierzchni 20565 ha. aby pokryć koszty związane z leczeniem męża. W związku z tym zmniejszył się dochód, jaki z niego osiągali. Odwołanie w tej sprawie zostało odrzucone przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), które wskazało, że zmniejszenie powierzchni gospodarstwa w stosunku do jego wielkości w 2014 r. nie ma wpływu na ustalenie dochodu rodziny, bo okoliczność ta nie jest wymieniona w katalogu dochodów utraconych wymienionym w art. 2 pkt 19 ustawy.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane