Michał Kołodziejczak, kandydat KO i lider Agrounii ujawnił pierwszy konkret KO. Zapowiedział powstanie Funduszu Stabilizacyjnego dla rolników. "Koniec z przeciąganiem płatności za żywność" - powiedział w sobotę rano.

Michał Kołodziejczak, podczas porannego briefingu prasowego w sobotę (9.09), ogłosił pierwszy konkret KO, który związany jest z rolnictwem.

Pierwszy konkret, z którym Agrounia idzie do wyborów. Zostanie utworzony Fundusz Stabilizacyjny. Koniec z przeciąganiem płatności za żywność. Koniec z przeciąganiem płatności dla producentów rolnych, za dostarczoną żywność sprzedawaną przez rolników

Kołodziejczak wyraził swoje zaniepokojenie obecną sytuacją, w której wielu nieuczciwych graczy nie uregulowuje swoich zobowiązań na czas wobec dostawców produktów rolnych. Przeciągają płatności, a często nawet ich nie dokonują. Rolnicy i producenci żywności zmuszeni są prowadzić kosztowne batalie sądowe, które często kończą się bezskutecznie. Skargi kierowane są również do prokuratury, która nie podejmuje działań w tych sprawach.

W odpowiedzi na ten problem, Michał Kołodziejczak ogłosił, że KO planuje dostarczyć Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta specjalne narzędzia prokuratorskie. Będą one służyć jako narzędzia obrony dla zwykłych ludzi, którzy stoją w obliczu nieuczciwych praktyk.

Odnośnie do funkcjonowania Funduszu Stabilizacyjnego, Kołodziejczak wyjaśnił:

Jeżeli dana firma nie płaci rolnikowi za dostarczone produkty, te zobowiązania przejmuje państwo. Wypłaca producentowi pieniądze i ściąga z oszusta, z tego, który nie płaci na czas pieniądze. Dlaczego robi państwo? Bo tutaj państwo musi pokazać swoją siłę, że nie będzie pozwalać krzywdzenie tych, którzy są najsłabsi.

Jak dodał Kołodziejczak - ci, którzy nie będą płacić na czas, będą musieli ponieść konsekwencje, w tym - karne. "Bo nie może być tak, że będzie sobie chodził po polskiej ziemi spokojnie człowiek, który nie wypłaca komuś za pracę, za usługę, za poświęcony czas należytych pieniędzy" — wyjasnił podczas briefingu prasowego.