statystyki

Dochód z uprawy roli oraz praca na zlecenie nie dla każdego rolnika

autor: Renata Majek05.11.2015, 10:10
Do osób dobrowolnie ubezpieczających się, dla których działalność rolnicza jest stałym źródłem utrzymania, przepisy nie mają zastosowania.

Do osób dobrowolnie ubezpieczających się, dla których działalność rolnicza jest stałym źródłem utrzymania, przepisy nie mają zastosowania.źródło: ShutterStock

Płacę dobrowolne składki na ubezpieczenie w KRUS, a co jakiś czas dorabiam sobie trochę w ochotniczej straży pożarnej. Słyszałem, że obecnie rolnicy mogą do pewnej kwoty dorobić, nie obawiając się wykluczenia z systemu KRUS – pisze pan Radosław. – Proszę o informację, jak wygląda moja sytuacja.

Rzeczywiście osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, mogą teraz dorobić niewielką kwotę, np. pracując odpłatnie na rzecz społeczności lokalnej jako sołtysi, bez żadnych restrykcji. Od 1 stycznia 2015 r. rolnik ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może, nie narażając się na utratę uprawnień przysługujących rolnikom, dorobić na podstawie umowy-zlecenia czy też powołania do rady nadzorczej, pod warunkiem że osiągany z tego tytułu przychód nie przekroczy kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Opłacanie składek w ZUS ze zlecenia nie przerywa bowiem ubezpieczenia rolniczego. Warunek – przychód z tej umowy w rozliczeniu miesięcznym nie może przekroczyć w tym roku 875 zł (połowa z 1750 zł).

Niestety, zgodnie z przepisem wprowadzającym to udogodnienie nie każdego rolnika zmiana dotyczy. Mowa jest wyłącznie o osobach, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników. A zatem rolników, którzy mają gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych (lub dział specjalny produkcji rolnej) oraz małżonka rolnika (partnera) i domowników. Za domownika uznaje się osobę powyżej 16. roku życia, pozostającą z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkującą na terenie jego gospodarstwa albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracującą w tym gospodarstwie.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane