statystyki

KE oceni przepisy o parobkach

autor: Bożena Wiktorowska02.08.2018, 07:51; Aktualizacja: 02.08.2018, 09:26
rolnik, rolnictwo, ciągnik

Konstrukcja w obecnej formie nie zawiera gwarancji prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.źródło: ShutterStock

Do Komisji Europejskiej trafi skarga NSZZ „Solidarność” na ustawę wprowadzającą umowę o pomocy przy zbiorach. Prezydium Komisji Krajowej centrali związkowej właśnie podjęło decyzję w tej sprawie.

– Osoby zatrudniane przez rolników w czasie prac przy zbiorach warzyw i owoców nie mają żadnej ochrony pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi o brak określonego m.in. maksymalnego dobowego czasu pracy, prawa do przerwy, do napojów, ochrony przed kleszczami, środkami ochrony roślin czy norm dotyczących dźwigania – wylicza Barbara Surdykowska z biura eksperckiego, dialogu i polityki społecznej NSZZ „Solidarność”.

Skarżona ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 858), mimo że odnosi się do wykonywania konkretnych czynności na rzecz rolnika, a więc dotyczy zatrudnienia w sensie ekonomicznym, nie jest jednak umową o pracę. Konstrukcja w obecnej formie nie zawiera gwarancji prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zdaniem Solidarności, to złamanie dyrektywy 89/391/ EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane