statystyki

KE oceni przepisy o parobkach

autor: Bożena Wiktorowska02.08.2018, 07:51; Aktualizacja: 02.08.2018, 09:26
rolnik, rolnictwo, ciągnik

Konstrukcja w obecnej formie nie zawiera gwarancji prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.źródło: ShutterStock

Do Komisji Europejskiej trafi skarga NSZZ „Solidarność” na ustawę wprowadzającą umowę o pomocy przy zbiorach. Prezydium Komisji Krajowej centrali związkowej właśnie podjęło decyzję w tej sprawie.

– Osoby zatrudniane przez rolników w czasie prac przy zbiorach warzyw i owoców nie mają żadnej ochrony pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi o brak określonego m.in. maksymalnego dobowego czasu pracy, prawa do przerwy, do napojów, ochrony przed kleszczami, środkami ochrony roślin czy norm dotyczących dźwigania – wylicza Barbara Surdykowska z biura eksperckiego, dialogu i polityki społecznej NSZZ „Solidarność”.

Skarżona ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 858), mimo że odnosi się do wykonywania konkretnych czynności na rzecz rolnika, a więc dotyczy zatrudnienia w sensie ekonomicznym, nie jest jednak umową o pracę. Konstrukcja w obecnej formie nie zawiera gwarancji prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zdaniem Solidarności, to złamanie dyrektywy 89/391/ EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane