Nawozowe produkty mikrobiologiczne będą objęte zerową stawką VAT do 31 grudnia br., podobnie jak nawozy i inne substancje wykorzystywane do polepszania gleby – wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego projektu rozporządzenia MF.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych oraz problemami z ich dostępnością uznano, że rolnicy powinni korzystać z możliwej alternatywy wobec zakupu nawozów mineralnych. "Jedną z nich może być stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych, które mogą ograniczyć wielkość stosowanych dawek nawozów przez zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych w glebie" - zaznaczono w Projekcie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Przypomniano, że obecnie dostawa nawozowych produktów mikrobiologicznych objęta jest 23 proc. stawką VAT.

MF uznało za uzasadnione, by te towary, analogicznie jak pozostałe towary wykorzystywane w produkcji rolnej, czyli m.in. nawozy i środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, środki wspomagające produkcję rolną objęte tarczą antyinflacyjną (stawka 0 proc. do końca 2022 r.), mogły korzystać do 31 grudnia br. z obniżonej 0 proc. stawki VAT.

"Analogicznie 0 proc. stawką VAT będą objęte również unijne odpowiedniki produktów mikrobiologicznych, tj. biostymulatory mikrobiologiczne" - wskazano.

Proponowane rozwiązanie będzie dotyczyć podatników podatku od towarów i usług m.in. związanych z produkcją rolniczą.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 3 grudnia. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/