Pobrane próbki są:
● zabezpieczane przez opatrzenie ich plombami, pieczęciami lub innymi znakami urzędowymi lub w inny sposób, który uniemożliwia naruszenie produktu,
● przechowywane w sposób i w warunkach zabezpieczających produkt przed zmianą jakości lub cech charakterystycznych.
Protokół pobrania próbki jest podstawą do przeprowadzenia badań. Stanowi też pokwitowanie pobrania próbki. Formularz protokołu jest drukiem ścisłego zarachowania. I jeśli podczas kontroli nie zostałaby pobrana próbka kontrolna, konieczna jest na ten temat adnotacja w protokole. Trzeba podać przyczynę i podstawę prawną odstąpienia od pobrania próbki. Pobraną próbkę produktu dostarcza się natomiast do badań niezwłocznie, tzn. co do zasady nie później niż w ciągu 7 dni, z zachowaniem warunków uniemożliwiających zmianę jakości lub cech charakterystycznych produktu.
Wojewódzki inspektor niezwłocznie zwalnia próbkę kontrolną, jeżeli dalsze jej przechowywanie stało się bezprzedmiotowe, ponieważ produkt spełnia wymagania jakościowe i bezpieczeństwa, lub jego jakość odpowiada jakości deklarowanej przez przedsiębiorcę.
Przyjęcie próbki do badań w laboratorium kontrolno-analitycznym Inspekcji Handlowej dokumentuje osoba kierująca laboratorium lub upoważniony przez nią pracownik.
Próbki albo pozostałości niebezpieczne dla życia lub zdrowia po przeprowadzeniu badań w większości przypadków powinny być utylizowane. Jeżeli natomiast jakiekolwiek z nich lub ich pozostałości stanowią lub mają stanowić dowód rzeczowy w postępowaniu karnym, względnie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, to o ich przeznaczeniu decyduje organ, który prowadzi takie postępowanie.