Rolnictwo – projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno

Omówienie: Nowe regulacje wdrożą zmienione przepisy unijne, które ograniczają wsparcie finansowe dla powstających grup producentów owoców i warzyw, a także wprowadzają zmiany w zasadach funkcjonowania grup już istniejących. Komisja Europejska wprowadziła dwa limity pomocy i zmieniła procedurę ubiegania się o wstępne uznanie grup producentów. Do końca okresu ich funkcjonowania na podstawie przepisów o wspólnej organizacji rynków rolnych, czyli na czas od 2012 do 2017 r., przyjęto w obecnym budżecie UE po 10 mln euro rocznie.

Przepisy unijne pozwalają na zwiększenie całkowitej kwoty wydatków określonych w planie maksymalnie o 5 proc. Pod warunkiem jednak wygospodarowania środków rezerwowych przydzielonych Polsce na dany rok.

Ochrona roślin – projekt ustawy o środkach ochrony roślin

Omówienie: Chodzi o ograniczenie zagrożeń związanych z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin. Dlatego przewidziano potwierdzanie sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego np. do oprysków. Propozycja zawiera przepisy dotyczące gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin.

Ułatwieniem dla rozpoczynających działalność zawodową w rolnictwie lub leśnictwie, działalność związaną z obrotem środkami ochrony roślin lub doradztwem w zakresie ochrony roślin będzie zwolnienie ich z obowiązku odbycia szkoleń podstawowych, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje, w szczególności absolwentów szkół średnich i wyższych o odpowiednim profilu.

Nowe przepisy zakażą też stosowania środków ochrony roślin zaklasyfikowanych jako niebezpieczne dla zdrowia ludzi na terenach placów zabaw, w otoczeniu żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, szpitali i w strefach ochronnych „A”, wydzielonych na obszarach uzdrowisk lub obszarach ochrony uzdrowiskowej.

Instrumenty finansowe – projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw

Omówienie: Najważniejsza z przygotowanych zmian przewiduje współpracę i wymianę informacji między Komisją Nadzoru Finansowego a europejskimi urzędami nadzoru odpowiedzialnymi za sektory: bankowości, ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych oraz papierów wartościowych. Proponowane przepisy w zasadzie nie obejmą rynku ubezpieczeniowego.

Radiofonia i telewizja – projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw

Omówienie: Określono zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Obowiązki i ograniczenia, które dotychczas obejmują tradycyjne nadawanie programów telewizyjnych, będą dotyczyły także usług zamawianych. Tym samym zakazane stanie się przede wszystkim reklamowanie tytoniu i alkoholu, nadawanie reklam podprogowych, a sponsorowanie i lokowanie produktów będzie podlegało ograniczeniom.

Zmodyfikowane zostały definicje: usługi medialnej, audycji, dostawcy usługi medialnej, programu i dostarczania usługi medialnej. W projekcie zawarto też regulacje, które mają chronić małoletnich przed szkodliwymi treściami. Obowiązkowe ma być specjalne oznaczanie takich audycji, a minister administracji i cyfryzacji będzie mógł określić w rozporządzeniu szczegółowe warunki, jakie muszą spełniać zabezpieczenia techniczne lub inne środki uniemożliwiające dostęp do treści szkodliwych. Zobowiązano podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie do stopniowego zwiększania dostępności do audycji osobom niepełnosprawnym (z dysfunkcją wzroku, słuchu) przez zastosowanie audiodeskrypcji, napisów, tłumaczenia na język migowy. Przewidziano przepisy zakazujące emitowania audycji, które w swojej treści nawołują do nienawiści lub dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, rasę, płeć, wyznanie lub narodowość. Ustanowiono obowiązek przechowywania kopii audycji publicznie udostępnionych przez podmioty świadczące usługi audiowizualne na żądanie – przez 28 dni od daty zaprzestania ich pokazu. Chodzi o zapewnienie KRRiT realnej kontroli programowej.

Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa – rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Omówienie: Przewidziano ujednolicenie wysokości oprocentowania dla kredytów inwestycyjnych. Kredytobiorca będzie płacił 0,4 odsetek należnych bankowi, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym, natomiast pozostałą część oprocentowania ma płacić ARiMR. Obniżono także wskaźnik ustalania wysokości oprocentowania preferencyjnych kredytów bankowych z 1,6 stopy redyskontowej weksli NBP – do 1,5 tej stopy.

Ograniczona zostanie kwota kredytu bankowego na zakup użytków rolnych do 1,5 mln zł dla jednego podmiotu (przy czym kwota kredytu na zakup użytków rolnych nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych na jedno gospodarstwo rolne lub 90 proc. wartości tych nakładów przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego).