Opryski z powietrza – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 kwietnia 2013 r. w sprawie rozwiązań technicznych, jakie powinny być zastosowane podczas wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (Dz.U. z 26 kwietnia 2013 r., poz. 504)
Omówienie: Podczas opryskiwania roślin przy użyciu specjalnych samolotów po to, by możliwe było, ograniczenie ryzyka pokrycia używaną przy tym cieczą niszczącą szkodniki obszaru niebędącego celem zabiegu, powinny być wykorzystywane systemy nawigacji satelitarnej zapewniające precyzyjne wykonanie zabiegu przez:
- dokładne wyznaczenie obszaru, na którym ma być wykonany zabieg, oraz planowanego toru lotu samolotu,
- naprowadzanie statku powietrznego na wyznaczony tor lotu za pomocą sygnalizacji wskazującej wejście samolotu na wyznaczony tor i utrzymanie go,
- sygnalizowanie rozpoczęcia oraz zakończenia oprysku,
- zapis toru lotu statku powietrznego w trakcie zabiegu,
- zapis informacji dotyczących miejsca rozpoczęcia i zakończenia oprysku.
Genetyczne zasoby roślin – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 22 kwietnia 2013 r. w sprawie jednostek odpowiedzialnych za genetyczne zasoby roślin (Dz.U. z 26 kwietnia 2013 r., poz. 506)
Omówienie: Jednostkami odpowiedzialnymi za genetyczne zasoby roślin są:
- Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie – w zakresie regionalnych odmian roślin rolniczych,
- Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach – w zakresie regionalnych odmian roślin warzywnych oraz odmian amatorskich roślin warzywnych.
Działalność kulturalna – rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 5 kwietnia 2013 r. w sprawie wykazu obiektów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, w których prowadzona jest jako podstawowa działalność kulturalna lub które dla takiej działalności zostały wybudowane i nie mogą być przeznaczone do prowadzenia wyłącznie innej działalności podstawowej, oraz trybu zgłaszania obiektów w celu wpisania ich do wykazu (Dz.U. z 26 kwietnia 2013 r., poz. 507)
Omówienie: O wpisaniu obiektu do wykazu rozstrzyga minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na wniosek właściciela lub organizatora instytucji kultury korzystającej z obiektu albo z własnej inicjatywy.
Wniosek zawiera:
- nazwę obiektu, o ile ten ją posiada, z oznaczeniem rodzaju obiektu,
- informację o wpisie do rejestru lub ewidencji zabytków,
- datę powstania,
- miejsce położenia (adres),
- określenie pierwotnego celu przeznaczenia oraz obecnego sposobu wykorzystania obiektu,
- nazwę właściciela,
- nazwę podmiotu korzystającego z obiektu,
- nazwę organizatora instytucji kultury.
Pomoc społeczna – ustawa z 22 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 26 kwietnia 2013 r., poz. 509)
Wyjątkiem art. 4, który wszedł w życie 26 kwietnia 2013 r., z mocą od 31 grudnia 2012 r.
Omówienie: Średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej to kwota rocznych kosztów działalności domu wynikająca z utrzymania mieszkańców (z poprzedniego roku) bez kosztów inwestycyjnych i wydatków na remonty, powiększona o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy. To wszystko dzieli się przez liczbę miejsc w domu, ustaloną jako sumę rzeczywistej liczby mieszkańców w poszczególnych miesiącach poprzedniego roku.
Kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej, kwoty minimalnego i maksymalnego świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, a także maksymalna kwota zasiłku stałego – ulegają zmianie w terminach weryfikacji kryteriów dochodowych o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej oraz na jedną osobę w rodzinie.
Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny ubiegające się o świadczenia z pomocy społecznej, względnie na aktualizację opisu sytuacji przez osoby czy rodziny korzystających ze świadczeń, stanowi podstawę odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu go lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Wynagrodzenia doradców – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom jednostek doradztwa rolniczego (Dz.U. z 7 maja 2013 r., poz. 533)
Doradztwo rolnicze – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowego statutu wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (Dz.U. z 7 maja 2013 r., poz. 534)
Omówienie: Szczegółową strukturę organizacyjną komórek organizacyjnych ośrodka doradztwa i zakres ich zadań określa regulamin organizacyjny ustalony przez dyrektora, a potem zatwierdzony przez właściwy miejscowo zarząd województwa.