Rozmowa z Tadeuszem Łuczakiem, prezesem zarządu A-Lima-Bis Sp. z o.o.

Państwa firma od 24 lat związana jest z przemysłem mleczarskim oraz spożywczym i obecnie jako jedyna w Polsce dostarcza kompleksową technologię niezbędną na wszystkich etapach obróbki mleka. Co dokładnie składa się na ofertę A-Lima-Bis?

Nasza działalność koncentruje się wokół kilku działów: produkcji oraz sprzedaży maszyn rolniczych, technologii i urządzeń do hodowli bydła mlecznego, wyposażenia zakładów spożywczych oraz wytwarzania proszku serwatkowego i artykułów mleczarskich. Oferujemy nowoczesne wozy paszowe ALIMAMIX, umożliwiające żywienie zwierząt w systemie TMR, zapewniające odpowiednie dobranie, zważenie, pocięcie i wymieszanie paszy. Stanowią one świetne udogodnienie dla hodowcy, ograniczające koszty związane z obsługą gospodarstwa i - co najważniejsze - zapewniają odpowiednie żywienie zwierząt, warunkując przyrost mleczności krów. Wozy te, plasowane w klasie premium maszyn rolniczych, cieszą się ogromną popularnością nie tylko w kraju, ale i na rynkach światowych, m.in. w Chinach, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, a także w Rosji, na Litwie i Ukrainie. Ponadto w naszej fabryce powstają rozrzutniki obornika i wapna, które mogą pełnić funkcję przyczep, oraz wozy asenizacyjne. W dziale technologii i urządzeń do hodowli bydła mlecznego natomiast proponujemy roboty i nowoczesne hale udojowe, systemy zarządzania stadem oraz schładzalniki do mleka.

Media
Reklama

Czym charakteryzują się te rozwiązania?

Reklama

Wysokim stopniem zaawansowania technologicznego i całkowitym dopasowaniem do potrzeb zamawiającego, czy to z gospodarstw rodzinnych, czy dużych, przemysłowych. Projektujemy i wyposażamy największe fermy bydła, m.in. te należące do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, w tym na dwóch największych fermach bydła w Pawłowicach i Kołbaczu, w Kombinacie Rolnym Kietrz oraz PPHU Cerplon –największą fermę bydła obsługiwaną przez roboty udojowe w Polsce. Nasz sprzęt, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii umożliwia pozyskiwanie mleka najwyższej jakości przy zachowaniu wszelkich standardów higienicznych. Każdy oferowany system udojowy, robot lub hala mogą zostać wyposażone w urządzenia do elektronicznego pomiaru mleka oraz system identyfikacji zwierząt i zarządzania stadem.

Ten ostatni brzmi bardzo interesująco.

Media

Wszystkie wymienione są niezwykle przydatne. Zarządzanie stadem to jednak trudne i odpowiedzialne zadanie, zawsze należy ustalić priorytety oraz ich wykonanie własnymi siłami lub poprzez zatrudnioną obsługę. System zarządzania stadem pozwala oszczędzić wiele godzin codziennej pracy, dając jednocześnie lepszą kontrolę nad całym stadem i każdą krową, co z kolei przekłada się na poprawę produkcyjności i dochodowości. Pod szyldem systemów zarządzania stadem oferujemy program AFIMILK, składający się z kilku modułów odpowiadających za kontrolę produkcji mleka i zdrowotności wymienia, kontrolę składu mleka, wykrywania rui, automatyczne ważenie i separację krów oraz za indywidualne żywienie paszami treściwymi. System wyposażony jest w przenośny terminal, umożliwiający dostęp - np. poza biurem - do wszystkich danych w formie elektronicznej oraz odpowiednie oprogramowanie, zbierające dane z wszystkich modułów, które stanowi swoistą kartotekę wszystkich informacji na temat zwierząt. AFIMILK można nazwać „sercem” współczesnej farmy mlecznej o nieograniczonych możliwościach dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta.

Media

Specjalizują się Państwo również w projektowaniu i montażu specjalistycznych instalacji membranowych dla przemysłu spożywczego.

Zgadza się. Technologie membranowe znajdują dziś bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przetwórstwie mleka, tj. zagęszczaniu, standaryzacji zawartości białka i kazeiny, produkcji serków typu feta, twarożków, w technologii przetwórstwa i zagęszczania serwatki. Wyposażamy największe zakłady, m.in. przetwórstwa mlecznego, w urządzenia do filtracji membranowej, w kompletne linie do mikro-, ultra- czy nanofiltracji, uwzględniając rodzaj surowca, jego właściwości, typ wyrobu oraz elastyczność obsługi i ekonomię procesu, mając na uwadze również aspekty ekologiczne. Procesy separacji membranowej znajdują bowiem zastosowanie nie tylko w przetwórstwie mlecznym, przemyśle piwowarskim, winiarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym, ale także w uzdatnianiu wody w przemyśle spożywczym i oczyszczaniu ścieków. W najbliższych latach planujemy rozwój tych technologii wraz z rozwinięciem działu wyrobu proszku serwatkowego.

To znaczy?

Jednym z kierunków działania firmy A-Lima-Bis jest produkcja serwatki w proszku. Posiadamy własny zakład doświadczalno-produkcyjny w Górze, a powstający tam najwyższej klasy proszek w ilości ok. 10 ton dziennie cieszy się dużym popytem wśród odbiorców na całym świecie, m.in. w Chinach, Jemenie, Jordanii, Egipcie, Tajwanie i Singapurze. Serwatka w proszku znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu spożywczego, gdzie zastępuje mleko w proszku. W każdym obszarze naszej działalności za podstawowy cel stawiamy sobie stałą i najwyższą jakość finalnego artykułu.

Media

Jak zatem realizują Państwo politykę projakościową?

Pracujemy w oparciu o System Zarządzania Jakością ISO 9001, System HACCP oraz własne rozwiązania monitorujące procesy wytwarzania. Dzięki dokonywanym licznym zewnętrznym i wewnętrznym audytom mamy pewność, że jakość naszych wyrobów jest na najwyższym światowym poziomie. Każda montowana linia musi posiadać pełną dokumentację, wszystkie niezbędne atesty zastosowanych podzespołów oraz opis całego oprogramowania, co przekłada się na bezawaryjne funkcjonowanie danego urządzenia. Atut naszej spółki stanowi wysoko wykwalifikowana kadra montażowa z wieloletnim doświadczeniem, ale i wykształceni inżynierowie-projektanci, którzy zapewniają wysoką jakość instalacji oraz profesjonalny serwis.

A-Lima-Bis od niedawna jest również właścicielem mleczarni w Złotowie. Jakie plany ma spółka w związku z tą inwestycją?

Utworzenie spółki Alima-Milk Mleczarnia Złotów potwierdza naszą wiarygodność i strategię związaną z mottem przedsiębiorstwa „Mleczna droga do sukcesu”. W najbliższych latach chcemy zrealizować program rekonstrukcji zakładu w Złotowie, który znalazł się w trudnej kondycji finansowej. Projekt wyceniliśmy na ok. 25 milionów złotych, z czego 50% zostanie dofinansowane ze środków UE. Wdrażając nową linię technologiczną, rozwiniemy wysublimowaną i niszową produkcję mleczną. Ponadto w najbliższych latach chcemy kontynuować produkcję technologii spożywczych i maszyn rolniczych, by odpowiadać na zapotrzebowanie tych dziedzin polskiej gospodarki. W moim przekonaniu pożądane jest zdecydowanie większe zaangażowanie polskich polityków w faktyczną promocję i rzeczywiste wsparcie polskiego przemysłu. Politycy nie powinni bać się przedsiębiorczości. Mamy bogaty potencjał intelektualny i odpowiednie zaplecze techniczne, które możemy świetnie wykorzystać i pozytywnie wpłynąć na stan krajowego budżetu. A-Lima-Bis, której produkty znane są w wielu krajach jest przykładem, że Polak potrafi być autorem innowacyjnych technologii na najwyższym światowym poziomie.

Dziękuję za rozmowę.

Marta Prusek-Galińska
A-Lima-Bis to polska firma powstała z polskiego kapitału w końcu lat 80-tych ubiegłego stulecia, stworzona przez obecnego prezesa zarządu Tadeusza Łuczaka. W przyszłym roku spółka obchodzić będzie jubileusz 25-lecia istnienia. Zajmuje się produkcją oraz dostawą maszyn i urządzeń dla farm mlecznych i zakładów mleczarskich, w tym urządzeń do pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania mleka. Jest czołowym dostawcą technologii i systemów membranowych dla wielu gałęzi przemysłu oraz producentem wysokiej jakości proszku serwatkowego. Od ponad 20 lat współpracuje z najlepszymi firmami mleczarskimi i fermami bydła mlecznego. Dysponuje silnie rozwiniętym zapleczem produkcyjnym, wspartym wysoko wykwalifikowaną kadrą techniczno-inżynieryjną oraz projektowo-badawczą. Obecnie zatrudnia 130 osób. A-Lima-Bis to spółka „matka”, od której biorą początek kolejne spółki tworzące strukturę ALIMA GROUP. Składają się na nią: A-Lima-Bis, A-Lima-Tech, oraz Alima-Pack Systemy Pakowania – spółka dostarczająca technologię i maszyny do pakowania i paletyzowania. Od sierpnia 2012 roku w Podgórzu koło Łomży działa Centrum Obsługi Rolnictwa (COR). Prowadzi doradztwo i pomoc w zakresie maszyn rolniczych i urządzeń dla gospodarstw mleczarskich, prezentację oferty maszyn rolniczych A-Lima-Bis, tj. wozów paszowych, rozrzutników, wozów asenizacyjnych oraz urządzeń i technologii dla pozyskiwania i przechowywania mleka: systemów zarządzania stadem, robotów i hal udojowych, schładzalników. COR gwarantuje również kompleksową obsługę w zakresie części zamiennych i eksploatacyjnych, środków higieny krów mlecznych i urządzeń udojowych, środków paraleczniczych dla bydła oraz obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną maszyn i urządzeń A-Lima-Bis. W skład Grupy ALIMA wchodzi również Alima-Milk Mleczarnia Złotów.

W trakcie swojej historii A-Lima-Bis zdobyła wiele nagród i wyróżnień, świadczących zarówno o bardzo wysokiej jakości produktów i usług znajdujących się w ofercie przedsiębiorstwa, jak również o silnej oraz wiarygodnej pozycji rynkowej. Spółka została nagrodzona Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nagrodą Gospodarczą Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz niezliczoną ilością medali i tytułów. W bieżącym roku ubiega się o tytuł JAKOŚĆ ROKU 2013 w kategorii PRODUKT dla maszyny rolniczej – WÓZ PASZOWY.