Europosłowie PE w przyjętej w czwartek rezolucji domagają się szybkiego wsparcie dla producentów rolnych, którzy ucierpieli z powodu ceł nałożonych w następstwie orzeczenia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla Airbusa.

Orzeczenie to dało Stanom Zjednoczonym prawo do nakładania ceł odwetowych na eksport europejski w ramach retorsji za wcześniejsze, nadmierne subsydia europejskie udzielane producentom samolotów Airbusa.

USA nałożyły 25 proc. cła na dużą liczbę produktów rolnych, takich jak francuskie wina, włoskie sery i hiszpańska oliwa. Obowiązują one od 18 października 2019 roku.

UE wygrała równoległą sprawę przeciwko amerykańskiemu producentowi samolotów Boeing, a decyzja WTO w sprawie poziomu taryf celnych, które UE może nałożyć w ramach odwetu, jest oczekiwana w 2020 roku.

Reklama

Jak podała wcześniej KE, państwa członkowskie UE najbardziej dotknięte taryfami zatwierdzonymi przez WTO to Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Irlandia. Dotyczy ich 95 proc. ceł eksportowych obejmujących produkty rolne o wartości 3,5 mld euro.

W czwartkowej rezolucji europosłowie zaapelowali o jak najszybszą pomoc dla producentów rolnych dotkniętych amerykańskimi cłami.

Posłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie w związku ze szkodami poniesionymi przez sektor rolno-spożywczy UE w wyniku sporu w innym sektorze i ubolewają nad decyzją Stanów Zjednoczonych o nałożeniu zwiększonych ceł na tak wiele produktów rolnych. Krytykują również brak zainteresowania USA współpracą z UE przy rozwiązywaniu długotrwałego sporu między Airbusem a Boeingiem.

Ich zdaniem UE musi reagować na nowe taryfy amerykańskie w sposób skoordynowany. Pierwszym krokiem Komisji Europejskiej powinno być ścisłe monitorowanie rynku, wykorzystanie wszystkich istniejących narzędzi reagowania na zakłócenia na rynku, a także mobilizowanie szybkiego wsparcia dla sektorów najbardziej dotkniętych cłami.

Produkty UE, najbardziej dotknięte nowymi taryfami, to m.in. wina i napoje spirytusowe, oliwa i produkty mleczarskie. Inne to oliwki stołowe, mięso wieprzowe, kawa, słodkie herbatniki, przetworzone owoce, owoce cytrusowe, małże, likiery i kaszmir - odnotowuje przyjęty tekst.