statystyki

Producenci soi ofiarami wojny handlowej USA i Chin

autor: Radosław Korzycki31.01.2019, 07:03; Aktualizacja: 31.01.2019, 08:07
Drobnym zwycięzcą amerykańsko-chińskiej rywalizacji jest też Unia Europejska. Pod koniec lipca Trump i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podpisali w Waszyngtonie porozumienie o kupnie amerykańskiej soi. Głównym zyskiem Brukseli z tego układu jest rewizja polityki celnej USA w sprawie stali i aluminium oraz powstrzymanie się przez Amerykanów od nałożenia opłat na europejskie samochody.

Drobnym zwycięzcą amerykańsko-chińskiej rywalizacji jest też Unia Europejska. Pod koniec lipca Trump i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podpisali w Waszyngtonie porozumienie o kupnie amerykańskiej soi. Głównym zyskiem Brukseli z tego układu jest rewizja polityki celnej USA w sprawie stali i aluminium oraz powstrzymanie się przez Amerykanów od nałożenia opłat na europejskie samochody.źródło: ShutterStock

Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów amerykańsko -chińskiego sporu celnego. Odczuwają to również hodowcy świń i drobiu.

We wtorek Światowa Organizacja Handlu (WTO) rozpoczęła śledztwo, czy Stany Zjednoczone, wprowadzając cła na chiński eksport wart 250 bln dol., nie naruszyły zasad dotyczących równego traktowania. Taki zarzut postawił Pekin. Teraz zostanie powołana specjalna komisja do zbadania sprawy. Dochodzenie zaczyna się w momencie kluczowym dla handlowej wojny między USA a Chinami, ponieważ wczoraj rozpoczęła się kolejna runda negocjacji między obydwoma krajami. Donald Trump zagroził już, że jeśli zakończą się one fiaskiem, jednostronnie podniesie z 10 do 25 proc. cła na wiele dóbr od stali po sprzęt telekomunikacyjny.

Tymczasem głównym polem bitwy w wojnie handlowej, w której raczej nie ma i nie będzie wielkich wygranych, jest rolnictwo. Odkąd w reakcji na protekcjonistyczną politykę Waszyngtonu Pekin wprowadził zeszłej wiosny 25-proc. opłatę celną na amerykańską soję, jej rynek w USA zaczął się przewracać jak kostki domina.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane