statystyki

To nie koniec sporu o chwastobójczy glifosat

autor: Magdalena Cedro09.04.2018, 07:40; Aktualizacja: 09.04.2018, 09:26
Chodzi o najczęściej stosowany przez rolników preparat chemiczny w historii.

Chodzi o najczęściej stosowany przez rolników preparat chemiczny w historii.źródło: ShutterStock

Procedurę przedłużenia licencji na jego stosowanie zbada specjalna komisja europarlamentu.

– Nie będziemy wyręczać naukowców, ale przyjrzymy się samej procedurze zatwierdzenia przez Komisję Europejską tego pestycydu. Brak przejrzystości rodzi podejrzenie, że lobby producentów może wpływać na decyzje – mówi DGP wiceszef europarlamentarnej speckomisji Bolesław Piecha (PiS).

Chodzi o najczęściej stosowany przez rolników preparat chemiczny w historii. Pestycyd został wprowadzony do sprzedaży w 1974 r. przez amerykańską firmę Monsanto pod nazwą Roundup. Przez 40 lat zużyto 8,6 mln ton tej substancji, a tylko w 2014 r. na każdy hektar pola uprawnego na świecie przypadło ponad 0,5 kg tego pestycydu – podaje magazyn naukowy „Environmental Sciences Europe”. Przy tak ogromnej skali wykorzystania podejrzenie, że glifosat jest rakotwórczy, budzi poważne obawy. Zwłaszcza że śladowe jego ilości znajdowane są w zbożach i roślinach strączkowych, które trafiają do sklepów.

W ostatnim roku rozgorzała batalia o glifosat przy okazji upływu terminu pozwolenia na używanie w UE tego kontrowersyjnego herbicydu. Ekolodzy, próbując przekonać Komisję Europejską do objęcia go zakazem, powoływali się na badanie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, będącej częścią Światowej Organizacji Zdrowia, która zaklasyfikowała glifosat jako substancję „prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi”. Komisja dysponowała jednak własnym badaniem wykonanym przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który stwierdził brak zagrożenia.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane