Projekt zmieniający ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych skierowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do konsultacji publicznych. Celem aktu jest pełne wdrożenie do polskiego porządku prawnego regulacji sugerowanych przez prawo europejskie. W galerii prezentujemy propozycje najważniejszych zmian.
.
1 Zgodnie z projektem dozwolony użytek miałby zostać rozszerzony o możliwość niekomercyjnego korzystania z egzemplarzy utworów przez podmioty nieinstytucjonalne (np. prze osoby nieodpłatnie udzielające korepetycji).
ShutterStock
2 Określone przepisami miałoby zostać korzystanie z utworów osieroconych, czyli takich, których eksploatacja jest zablokowana przez brak możliwości skontaktowania się z uprawnionym i uzyskania jego zgody. Ustawa umożliwi instytucjom publicznym udostępnianie tych utworów, w tym zamieszczanie ich we własnych serwisach internetowych.
ShutterStock
3 Zmiany ułatwią również korzystanie z utworów niedostępnych w obrocie handlowym.
ShutterStock
4 Prawo cytatu zostanie poszerzone. Gdyby propozycje zawarte w projekcie weszły w życie, można by dokonać cytowania całego utworu, a nie tylko jego fragmentu.
ShutterStock
5 Projekt zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pisarzy i wydawców za to, że ludzie mogą za darmo czytać ich książki, wypożyczając je z biblioteki. Zgodnie z projektem ma ono być wypłacane z budżetu państwa. Wysokość wynagrodzenia stanowić ma 5 proc. wydatków na książki trafiające do wypożyczalni. Kosztami prawdopodobnie zostaną obciążone jednostki samorządu terytorialnego. Osoby korzystające z bibliotek nie poniosą dodatkowych opłat.
ShutterStock
6 Zmieni się czas ochrony prawa autorskiego. Zgodnie z propozycją ustawodawcy konieczne jest wprowadzenie jednolitego sposobu obliczania czasu ochrony autorskich praw majątkowych do utworu muzycznego ze słowami oraz zmian dotyczących czasu ochrony praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów. Proponowane rozwiązania mają zapewnić ochronę praw twórców utworów muzycznych przez cały okres ich życia.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję