Auto-planet.eu, Parkline.eu, Moto-events.eu, Chatka.eu – to tylko niektóre z domen, które trafią do publicznej rejestracji 24 i 25 października.
14 września 2011 r. Brukselski Sąd Apelacyjny anulował niemal 9 tys. nazw w domenie .eu, które zostały pierwotnie zarejestrowane przez panią Zheng. Sąd uznał jednakże, że działała ona w złej wierze i w związku z tym domeny powinny zostać jej odebrane. Teraz domeny, po okresie czterdziestodniowej kwarantanny, zostaną uwolnione.
Domenę może mieć każda osoba fizyczna zamieszkująca na terenie Unii Europejskiej, a także organizacja posiadająca tam siedzibę.
– Osoba, która chciałaby zarejestrować domenę, powinna zgłosić się do akredytowanego rejestratora EURid. Sama rejestracja zabiera kilka do kilkunastu sekund i przebiega online – wyjaśnia przedstawiciel Europejskiego Rejestru Nazw Domen Internetowych.
Sprawdzanie, czy dany podmiot spełnia kryteria rejestracyjne, jest automatyczne, nie trzeba czekać na potwierdzenie.
Lista domen wraz z przedziałem czasowym, w którym konkretna domena będzie zwalniana do rejestracji, jest dostępna na stronie www.eurid.eu. Nazwy domen będą przeznaczane do powszechnej rejestracji co godzinę. Pierwsza partia zostanie udostępniona w poniedziałek o godzinie 9.
Należy pamiętać, że przy rejestracji obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Dzięki temu wszyscy akredytowani rejestratorzy mają równe szanse.
– Właściwie tylko w ten sposób rejestracja może być sprawiedliwa. Każdy rejestrator jest w tej samej sytuacji – podkreśla przedstawiciel EURid.
Zainteresowani nabyciem domen powinni wiedzieć, że możliwa jest ich sprzedaż. A koszty rejestracji i utrzymania rocznego adresu z końcówką .eu nie są wysokie – nie przekraczają 120 zł.