statystyki

Czy wózek inwalidzki może być chroniony prawem autorskim? Orzeczenie wydał Sąd Najwyższy

autor: Michał Culepa24.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:18
Wyrok zapadł w sprawie Jerzego K., który jest autorem zarejestrowanego przed kilkunastoma laty wzoru mechanizmu wózka inwalidzkiego.

Wyrok zapadł w sprawie Jerzego K., który jest autorem zarejestrowanego przed kilkunastoma laty wzoru mechanizmu wózka inwalidzkiego.źródło: ShutterStock

Wózek inwalidzki nie może być chroniony przepisami prawa autorskiego – uznał Sąd Najwyższy.

Wyrok zapadł w sprawie Jerzego K., który jest autorem zarejestrowanego przed kilkunastoma laty wzoru mechanizmu wózka inwalidzkiego. Po 10 latach, zgodnie z przepisami, ochrona dla wzoru tego wózka wygasła. Niedługo potem, około 2010 r. produkcji wózka o podobnym kształcie podjęła się spółka A. W tej sytuacji Jerzy K. pozwał ją o naruszenie praw autorskich, których przedmiotem miał być wspomniany wózek. Roszczenia były bardzo szeroko sformułowane, w tym m.in. zaprzestania produkcji spornego modelu, likwidację wyprodukowanych już egzemplarzy oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie praw autorskich.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Legart(2020-02-24 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co pamiętam, za dodatkową opłatą mógł wydłużyć ochronę o dodatkowe 10 lat (sprostujcie jeśli się mylę, nie jestem specem od wzorów przemysłowych).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane