statystyki

PE: Kolejna bitwa w walce o prawa twórców

autor: Emilia Świętochowska11.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 11.09.2018, 11:40
W przypadku usunięcia materiału oznaczonego jako chroniony użytkownik, który go opublikował, musi mieć łatwy dostęp do ścieżki odwoławczej.

W przypadku usunięcia materiału oznaczonego jako chroniony użytkownik, który go opublikował, musi mieć łatwy dostęp do ścieżki odwoławczej.źródło: ShutterStock

 Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się długo oczekiwana debata plenarna na temat unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Głosowanie nad wersją przepisów opracowaną przez komisję prawną PE wraz ze zgłoszonymi poprawkami zaplanowano na jutro. Przyjęty tekst będzie następnie punktem wyjścia do zawarcia porozumienia z Radą UE (ta przyjęła swoje stanowisko w maju).

Przed wakacjami większość europosłów odrzuciła projekt komisji i zadecydowała, że wymaga on szerszej dyskusji i wprowadzenia korekt na sesji plenarnej. Nasilająca się w ostatnich tygodniach kampania lobbingowa zwolenników i przeciwników reformy dotyczy dwóch kluczowych komponentów dyrektywy: ustanowienia praw pokrewnych (art. 11) oraz nałożenia na platformy internetowe obowiązku wyłapywania i usuwania materiałów naruszających prawa autorskie (art. 13).

Po jednej stronie stoją więc wydawcy, dziennikarze, artyści i inni twórcy (listy poparcia skierowane do europosłów podpisali m.in. Paul McCartney, Placido Domingo i Mike Leigh), po drugiej – branża technologii cyfrowych i organizacje promujące otwarty internet (przeciwko reformie opowiedzieli się m.in. internetowy pionier Tim Berners-Lee oraz założyciel Wikipedii Jimmy Wales).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Wiecej pismakow nam nie potrzeba(2018-09-11 14:21) Zgłoś naruszenie 20

  Prawa autorskie saw Polsce bardzo dobrze chronione.W Polsce jest za duzo dziennikarzy i roznej masci artystow stad tez w tej branzy trudno jest o dobra prace.Moim zdaniem nalezy pozamykac wydzialy Dziennikarstwa i Nauk Politycznycb a zaczac ksztalcic wiecej lekadezy i pielrgniarek!!

  Odpowiedz
 • ad vocem(2018-09-11 14:27) Zgłoś naruszenie 20

  To kolejna próba ograniczania wolnosci wypowiadania pogladow i innych tresci w sieci internetowej przez ZAWISTNE O KASE GOOGLA I FACEBOOKA KREGI PRASY DRUKOWANEJ ktorej zacofanie technologiczne i mentalne sprawia ze CIENKO PRZEDA.

  Odpowiedz
 • Tworcy musza sie PRZEKWALIFIKOWAC(2018-09-11 14:17) Zgłoś naruszenie 10

  ABSURDALNA AKCJA WYDAWCOW PRASY!!JAK SIE CHCE PIENIADZE TO TRZEBA NA NIE ZAPRACOWAC A NIE ZEBRAC I ZADAC ICH OD INNYCH.U NAS ZA DUZO JEST GRYZIPIORKOW,SZARPIDRUTOW I WYJCOW STAD SA PROBLEMY ZE ZNALEZINIEM DLA NICH PRACY I ZLECEN.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane