statystyki

Czy smak podlega unijnej ochronie prawnoautorskiej? Jest wyrok

autor: Patryk Słowik30.07.2018, 07:31; Aktualizacja: 30.07.2018, 09:03
paragrafy

Zdaniem rzecznika warto posłużyć się posiłkowo konwencją berneńską, która jest bardziej precyzyjna od unijnej dyrektywy.źródło: ShutterStock

Smak produktu spożywczego nie stanowi utworu w rozumieniu unijnej dyrektywy i nie może być objęty ochroną prawnoautorską. Uważa tak rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w przedłożonej właśnie sędziom opinii.

„Heksenkaas” to ser do smarowania z dodatkiem śmietany i ziół. W 2011 r. spółka Levola zakupiła od jego twórcy prawa do produkcji i recepturę. W 2012 r. przedsiębiorca uzyskał patent na metodę produkcji, zgłosił też znak towarowy „Heksenkaas”.

W 2014 r. spółka Smilde zaczęła wytwarzać ser pod nazwą „Witte Wievenkaas” – bliźniaczo podobny w smaku do produktu Levoli, która postanowiła pozwać konkurenta. Przed niderlandzkim sądem wskazała, że Smilde narusza prawa autorskie Levoli do smaku sera. Levola definiuje prawa autorskie do smaku jako „całościowe wrażenie wywierane przez spożycie danego produktu spożywczego na narządach smaku, w tym odczucie w ustach postrzegane przez zmysł dotyku”.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane